Την απόφαση του Μονομελούς Πρωτοδικείου Ζακύνθου, που απαγόρευσε στην εταιρεία ΠΙΜΑΝΑ Α.Ε. να προβεί σε οποιαδήποτε νομική ή πραγματική μεταβολή της έκτασης των 14.387 στρεμμάτων της γνωστής αγοραπωλησίας στα ορεινά, σχολίασε μιλώντας στο ραδιόφωνο του –Ε- ο Μητροπολίτης Δωδώνης κ. Χρυσόστομος εκφράζοντας την μεγάλη ικανοποίησή του για την εξέλιξη αυτή.
Ο ίδιος έκανε γνωστά τα επόμενα βήματα που θα ακολουθήσει η τοπική εκκλησία για την υπόθεση, υπογραμμίζοντας πως οι κινήσεις γίνονται προς την κατεύθυνση του κοινού συμφέροντος για το νησί.
Θυμίζουμε πως η απόφαση του Μονομελούς Πρωτοδικείου έγινε γνωστή πριν από λίγες ημέρες και κάνει δεκτή την αίτηση των ασφαλιστικών μέτρων από τη Μονή του Αγίου Γεωργίου των Κρημνών και την Ιερά Μητρόπολη Ζακύνθου καθώς επίσης τις παρεμβάσεις της Περιφερειακής Ενότητας και του Δήμου, όπως και συγκεκριμένων ιδιωτών από τα ορεινά.
«Η προσπάθειά μας δεν είναι μόνο για τα συμφέροντα της Εκκλησίας αλλά για το κοινό συμφέρον. Όταν η Εκκλησία έχει τη δυνατότητα, μπορεί και να συμπαρασταθεί στον άνθρωπο που έχει ανάγκη» σχολίασε αρχικά ο κ. Χρυσόστομος, συμπληρώνοντας πως η απόφαση του Μονομελούς Πρωτοδικείου δικαιώνει μια προσπάθεια να προστατευτούν αυτά που η Εκκλησία παρέλαβε από τις προηγούμενες γενιές Πατέρων.
Περισσότερα στην εφημερίδα ΕΡΜΗΣ