Η ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΗ ΑΠΕΡΡΙΨΕ ΤΗΝ ΕΝΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟΥ
Ο Συντονιστής Αποκεντρωμένης Διοίκησης Νικόλαος Παπαθεοδώρου απέρριψε την ένσταση του Δημάρχου Νικήτα Αρετάκη κατά της απόφασης που πήρε το Δημοτικό Συμβούλιο για τα δημοτικά σφαγεία και συγκεκριμένα για την επισκευή των υφιστάμενων μέχρι να κατασκευαστούν καινούργια.
Θυμίζουμε πως το Δημοτικό Συμβούλιο στις 30 Σεπτεμβρίου και μετά από αίτημα των δημοτικών συμβούλων της αντιπολίτευσης που με συγκέντρωση των υπογραφών ζητούσαν την συζήτηση του θέματος, αποφάσισε κατά πλειοψηφία τη δημοπράτηση του έργου “Επισκευή – Συντήρηση Δημοτικών Σφαγείων Ζακύνθου” για το οποίο υπήρχε μελέτη από τις Τεχνικές Υπηρεσίες αλλά και εξασφαλισμένη πίστωση από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων ύψους περίπου 140.000 ευρώ.
Στην απόφαση του ο Συντονιστής απορρίπτει την προσφυγή του Δημάρχου ως απαράδεκτη, με το σκεπτικό ότι δεν απαιτείται απόφαση Δημοτικού Συμβουλίου «για εκκίνηση διαδικασίας ανάθεσης δημόσιας σύμβασης έργου» και εν προκειμένω η εκκίνηση της διαδικασίας ανάθεσης έχει συντελεστεί, μετά από εγκρίσεις της Αποκεντρωμένης Διοίκησης παλιότερων αποφάσεων για τροποποιήσεις του Τεχνικού Προγράμματος και του Προϋπολογισμού που έλαβε το Δημοτικό Συμβούλιο για την υλοποίηση του έργου κατά το παρελθόν.