Πολύωρη σύσκεψη πραγματοποιήθηκε από το μεσημέρι του περασμένου Σαββάτου για το θέμα της προώθησης του Open mall που χρηματοδοτείται μέσω ευρωπαϊκού προγράμματος και ο Πρόεδρος του Επιμελητηρίου Φώτης Κόττης δήλωσε ότι δεν υπάρχουν ώρες ελεύθερος και όλοι μαζί πρέπει να συνεργαστούν και να εργαστούν για να πετύχει η προσπάθεια.
Στη σύσκεψη έλαβαν μέρος στελέχη του Επιμελητηρίου και ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου καθώς είναι γνωστό πως υπάρχει συνεργασία μεταξύ Δήμου-Επιμελητηρίου για την αύξηση του διατιθέμενου κονδυλίου.
Ο κ. Κόττης επεσήμανε μιλώντας στον –Ε-: «Συζητάμε για τα θέματα που έχουμε μπροστά μας με πρώτο το Open mall που πρέπει να γίνει οπωσδήποτε και υπάρχουν πιστώσεις της τάξεως των 400 χιλ. € από το Επιμελητήριο και 1,5 εκ. € από το Δήμο. Απαιτείται η συναίνεση του Εμπορικού Συλλόγου, του Δήμου και του Επιμελητηρίου για να βελτιώσουμε το αστικό κέντρο, στον τομέα της αισθητικής, του εμπορίου και της εν γένει στάσης μας. Πρέπει να αξιοποιήσουμε όλους τους διατιθέμενους ευρωπαϊκούς πόρους για το νησί μας».
Α.Ξ.