Δεν είναι ότι καλύτερο μπορούσε να μας συμβεί για τη δεύτερη μέρα του νέου χρόνου αλλά είναι ενδεικτικό της τοπικής πραγματικότητας και της αέναης – πια – αδιαφορίας μας για τον τόπο μας!
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2020/01/81322767_3575834629123522_1633809570897854464_n.jpg)
Πυρκαγιά ξέσπασε το μεσημέρι της Πέμπτης, μέσα στο καταχείμωνο, σε ποσότητες σκουπιδιών που είχαν συγκεντρωθεί στο Σαρακηνάδο και η Πυροσβεστική προσπάθησε να μαζέψει την κατάσταση γιατί ο δυνατός αέρας που φυσούσε μπορούσε να προκαλέσει μεγάλη ζημιά….
Δύο οχήματα με τέσσερις πυροσβέστες επενέβησαν στο συμβάν και η φωτιά τέθηκε υπό έλεγχο και σβήστηκε μετά τις 5 το απόγευμα.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2020/01/81514851_524745398250069_5866669384939864064_n.jpg)
Τα σκουπίδια που είχαν μαζευτεί ήταν πολλά και οι πυροσβέστες έπρεπε να κάνουν κατάσβεση για ώρα….
Δυστυχώς η πρώτη είδηση που μας ήλθε με το 2020 είναι οι φωτιές στα σκουπίδια και δεν είμαστε καθόλου καλά με αυτά που συμβαίνουν!