Απρόσμενη για πολλούς πρωτιά εξασφάλισε στις περιφερειακές εκλογές ο Σπύρος Σπύρου και μετά από μια βραδιά θρίλερ εμφανίζεται ως το φαβορί της επόμενης Κυριακής.
Με το 21.76% των ψήφων έναντι 20.54% των ψήφων του κ. Θοδ. Γαλιατσάτου και υπολογίζοντας πλέον στην υποστήριξη της κας Γκερέκου που έλαβε το 14.49% των ψήφων και ορισμένων άλλων κεντροδεξιών υποψηφίων.
Παρά το γεγονός ότι έως τη Δευτέρα το μεσημέρι δεν είχαν δοθεί όλα τα αποτελέσματα αξίζει να σημειώσουμε πως πολύ καλά πήγε χάρη στην Κέρκυρα ο κ. Γιώργος Καλούδης που πλησίασε τις ψήφους της κας Γκερέκου με ποσοστό 12.03%, αλλά και ο κ. Γουλής του ΚΚΕ που έλαβε το 11.43% των ψήφων. Αναλυτικά τα αποτελέσματα έως τη Δευτέρα το μεσημέρι ήταν τα εξής: