Χωρίς προσωπικό παραμένει ο Λιμενικός Σταθμός Βολιμών
Σε ισχύ παραμένει προς το παρόν το ΦΕΚ για την πρόσβαση στην παραλία του Ναυαγίου, που αφορά την Κανονιστική που εξέδωσε το Λιμεναρχείο Ζακύνθου τον περασμένο Ιούνιο. Η απόφαση αυτή προβλέπει μια σειρά από όρους και περιορισμούς για την πρόσβαση των πλοίων στη δημοφιλή παραλία, λαμβάνοντας υπόψη την οριοθέτηση της παραλίας σε επικίνδυνες ζώνες από το Δήμο, που έγινε με υπόδειξη του Καθηγητή Ευ. Λέκκα.
Θυμίζουμε πως πριν από ένα χρόνο, αυτή την περίοδο η παραλία ήταν κλειστή, λόγω των κατολισθητικών φαινομένων που είχαν σημειωθεί και η περσινή απόφαση για άνοιγμα της παραλίας που δημοσιεύτηκε την 1η Ιουνίου του 2019, ήταν αποτέλεσμα διαβουλεύσεων που προηγήθηκαν μεταξύ όλων των τοπικών φορέων.
Σύμφωνα με όσα δήλωσε στον -Ε- ο Λιμενάρχης Μηνάς Δώνος, προς το παρόν το Λιμεναρχείο δεν έχει δεχτεί κάποια πρόσκληση από τους τοπικούς φορείς και ειδικά το Δήμο για το θέμα του Ναυαγίου, κάτι που όμως είναι πολύ πιθανό να συμβεί άμεσα μετά και την τελευταία επίσκεψη των εκπροσώπων του νησιού στο Υπουργείο Τουρισμού .
Το ζήτημα ωστόσο που προτάσσει ο ίδιος ο Λιμενάρχης είναι αυτό του προσωπικού της Υπηρεσίας που θα αναλάβει την φύλαξη και της συγκεκριμένης περιοχής, καθώς όπως είναι γνωστό εδώ και ένα χρόνο επανασυστάθηκε ο Λιμενικός Σταθμός Βολιμών, αλλά χωρίς προσωπικό!
Σημειώνεται πως πέρα από το σοβαρό ζήτημα που αφορά την παραλία του Ναυαγίου, στο πεδίο δράσης του Λιμενικού Σταθμού είναι ο έλεγχος της κίνησης επιβατών και οχημάτων του πλοίου που συνδέει την Κεφαλονιά με την Ζάκυνθο εκτελώντας δυο δρομολόγια την ημέρα, των επαγγελματικών και τουριστικών σκαφών που εκτελούν δρομολόγια στις Γαλάζιες Σπηλιές και στο Ναυάγιο καθώς και ο έλεγχος των σκαφών τα οποία εκτελούν πλόες από το Σχινάρι, το Πόρτο Βρώμη, το Μακρύ Γιαλό και το Μικρό Νησί και προς το Ναυάγιο και τις Γαλάζιες Σπηλιές. Επίσης επιλαμβάνεται και του ελέγχου των επιχειρήσεων με θαλάσσια μέσα αναψυχής που δραστηριοποιούνται στην περιοχή αρμοδιότητάς του.