Με το πάγωμα κάθε σοβαρής οικονομικής δραστηριότητας, κλειστές τράπεζες και χρηματιστήριο δικαίωμα ανάληψης μετρητών έως 60 ευρώ ημερησίως και ταξιδιωτικες οδηγίες για την παραμονή των τουριστών στα νησιά, ξημέρωσε η Δευτέρα 29 Ιουνίου, λίγες ώρες μετά την απόφαση της Κυβέρνησης και της Βουλής για την διεξαγωγή δημοψηφίσματος πάνω στις προτάσεις των δανειστών για την υπογραφή συμφωνίας ολοκλήρω-σης της δανειακής σύμβασης της χωρας που βρίσκεται σε εξέλιξη.
Ενδεικτικό της κρισιμότητας των στιγμών απετέλεσε η πρωτοβουλία του ίδιου του Πρωθυπουργού Αλέξη Τσίπρα να ζητήσει από τις ευρωπαϊκές ηγεσίες την σύντομη παράτασης του τρέχοντος προγράμματος, ζητώντας τους στην ουσία να παρακαμφθεί η απόφαση του eurogroup, κάτι που παραμένει αβέβαιο αν και κατά πόσο θα υλοποιηθεί.
Μετά από αυτή την εξέλιξη η ελληνική οικονομία για επτά τουλάχιστον ημέρες μπαίνει σε μία πρωτόγνωρη φάση που δεν έχει ξαναζήσει στο παρελθόν. Όλες οι οικονομικές υποχρεώσεις ετεροχρονίζονται για το μέλλον. Οι αποταμιεύσεις, οι συντάξεις και τα χρήματα των πολιτών είναι πλέον εγκλωβισμένα στις κλειστές τράπεζες.
Το χειρότερο απ’ όλα είναι ότι όλα αυτά συμβαίνουν σε μια εποχή που η χώρα περιμένει από τον τουρισμό να ενισχύσει τα δημόσια έσοδα, την απασχόληση και το εθνικό εισόδημα. Ενδεικτικό της κατάστασης που επικρατεί στον τουρισμό είναι ότι πολλές χώρες εκδίδουν επίσημες ταξιδιωτικές οδηγίες για τους τουρίστες που πρόκειται να επισκεφθούν τη χώρα μας, κίνηση που ισοδυναμεί με έμμεση σύσταση να μην την επισκεφθούν υπό τις παρούσες συνθήκες.
Φ.Σ.