Ο Μητροπολίτης Ηλείας Γερμανός ανέμενε στην πλατεία Σολωμού στον ειδικό χώρο που είχε διαμορφωθεί την άφιξη του νέου Μητροπολίτη Ζακύνθου.
Ο Ηλείας Γερμανός, όλο αυτό το διάστημα από την παραίτηση του Χρυσόστομου μέχρι την ενθρόνιση του Διονυσίου, ήταν τοποτηρητής στο μητροπολιτικό θρόνο της Ζακύνθου.
Μιλώντας στους δημοσιογράφους την ώρα της αναμονής εξέφρασε τις απόψεις του για το νέο ιεράρχη του νησιού μας αλλά και για το πώς είδε την αντιμετώπισή του από τους κατοίκους. «Σας βλέπω όλους χαρούμενους στην υποδοχή του ζακυνθινής καταγωγής από τη μητέρα του νέου Μητροπολίτη Διονυσίου. Εύχομαι να φτάσει και να ξεπεράσει τον προκάτοχό του γιατί ο Χρυσόστομος άφησε εποχή» είπε ο κ. Γερμανός ο οποίος έδωσε ιδιαίτερη σημασία στην ντόπια καταγωγή που πρέπει να έχει ένας Μητροπολίτης.
«Οι δικοί μου στην Ηλεία είναι ευχαριστημένοι που εγώ είμαι ντόπιος, Ηλειώτης και θέλουμε ντόπιους. Εγώ νομίζω ότι η εντοπιότητα ωφελεί τον Επίσκοπο γιατί εμείς δεν είμαστε χωροφύλακες αλλά πατέρες, κι ο πατέρας δεν πρέπει να είναι μακριά από τα παιδιά του» συμπλήρωσε ο κ. Γερμανός.