Μεγάλη ζημιά προκάλεσε στη φετινή ελαιοπαραγωγή το πέρασμα του κυκλώνα από το νησί μας καθώς οι ισχυροί άνεμοι έριξαν στο έδαφος τις ελιές πριν αρχίσει η συγκομιδή του καρπού.
Αυτό το διάστημα οι ανταποκριτές του ΕΛΓΑ στα χωριά ξεκίνησαν με αναγγελίες ζημιάς και ήδη 15 χωριά έχουν προβεί σε αυτή τη διαδικασία και καλούν τους παραγωγούς για τις δηλώσεις.
Κάθε μέρα που περνά από την περασμένη Παρασκευή που η κακοκαιρία έπληξε τη Νοτιοδυτική Ελλάδα, όλο και περισσότεροι αγρότες ενημερώνουν για τις ζημιές και δίνουν πληροφορίες στους Προέδρους των κοινοτήτων.
Μέχρι τώρα έχει γίνει αναγγελία ζημιάς τόσο σε χωριά των ορεινών όσο και του κάμπου και αυτό σημαίνει πως οι άνεμοι έπληξαν το νησί σε πολλά διαφορετικά σημεία.
Η αναγγελία ζημιάς στον ΕΛΓΑ έχει γίνει για τα χωριά Γύρι, Άγιος Λέων, Λαγοπόδο, Ρωμύρι, Φιολήτι, Λιθακιά, Παντοκράτορας, Αγαλάς, Κερί, Καλαμάκι και αναμένεται να γίνει το ίδιο και για τα χωριά της Δημοτικής Ενότητας Αρκαδίων.
Το ζήτημα είναι ότι τα έντονα καιρικά φαινόμενα είναι όλο και πιο συχνά τελευταία και αυτό προκαλεί σοβαρά προβλήματα στην αγροτική παραγωγή.
Οι αγρότες πρέπει να γνωρίζουν ότι για να καταθέσουν αίτηση και να ζητήσουν αποζημίωση για την πληγείσα παραγωγή πρέπει να έχουν πληρώσει τις εισφορές τους για ασφάλιση στον ΕΛΓΑ.
Το αργότερο μέχρι τις 14 Οκτωβρίου οι παραγωγοί που έπαθαν ζημιά πρέπει να έχουν καταθέσει τις αιτήσεις στους ανταποκριτές του ΕΛΓΑ.
Μιλώντας στον –Ε- ο Αντιπρόεδρος του Αγροτικού Συνεταιρισμού Νίκος Πέττας ανέφερε πως οι ίδιοι οι παραγωγοί ενημέρωσαν τον ΕΑΣΖ ότι πέρασε ο κυκλώνας και έκανε ζημιές σε όλη τη Ζάκυνθο. «Περιμέναμε φέτος ότι θα έχουμε μία καλή χρονιά για το λάδι αλλά ο καιρός αποφάσισε διαφορετικά. Οι ανταποκριτές του ΕΛΓΑ άρχισαν τις αναγγελίες και οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να κάνουν εγκαίρως τις αιτήσεις τους» επεσήμανε ο κ. Πέττας.
Α.Ξ.