Προετοιμασία ενόψει των ασφαλιστικών μέτρων και ενημέρωση των Προέδρων της Δ.Ε Αλυκών
Γράφει η Μαριλένα Παπαδάτου
Νέο διοικητικό συμβούλιο αναδείχθηκε την περασμένη Κυριακή στο Σύλλογο Προστασίας του Βραχιώνα, οπότε και τα μέλη του Συλλόγου πραγματοποίησαν την Γενική τους Συνέλευση μετά από δύο αναβολές. Νέος πρόεδρος του Συλλόγου αναδείχθηκε ο αρχιτέκτονας μηχανικός Αριστοτέλης Μαρίνος.
Η προσέλευση στη Γενική Συνέλευση της Κυριακής, όπως παρατήρησε με απογοήτευση ο απερχόμενος Πρόεδρος και νυν Αντιπρόεδρος Σ. Σκιαδόπουλος ήταν μειωμένη και ενδεικτικό ήταν το γεγονός ότι ψήφισαν περί τα 30 άτομα.
Ωστόσο δόθηκε η ευκαιρία να αναδειχθούν σημαντικά ζητήματα όπως οι εξελίξεις με τα ασφαλιστικά μέτρα που έχουν καταθέσει τα μέλη του Συλλόγου και δικάζονται στις 11 Μαρτίου, αλλά και οι εξελίξεις με το νέο διαγωνισμό για την ολοκληρωμένη εγκατάσταση διαχείρισης απορριμμάτων.
Θυμίζουμε πως ο Σύλλογος κατέθεσε πριν από λίγες ημέρες, αίτημα προσωρινής διαταγής ζητώντας τη διακοπή λειτουργίας του Λίβα, το οποίο απέρριψε το Δικαστήριο και σύμφωνα με τα έγγραφα που δημοσίευσε ο Σύλλογος η απόφαση του Δικαστηρίου αναφέρει : «Επειδή κατά την κρίση του δικαστηρίου, ασκούνται – αξιολογούμενα και σταθμιζόμενα με τα συμφέροντα της ολότητας των πολιτών της Ζακύνθου – καταχρηστικώς, αφού για την περίπτωση που ήθελε πιθανολογηθούν βάσιμα και απαγορευθεί προσωρινώς η λειτουργία της μονάδας διαχείρισης απορριμμάτων στη θέση «ΛΙΒΑ» ή η διενέργεια της μεταφοράς των απορριμμάτων στην ως άνω μονάδα, τούτο θα έχει ως αποτέλεσμα τη μεταφορά του προβλήματος στους δρόμους της Ζακύνθου με τη συσσώρευση των απορριμμάτων και την πρόκληση άμεσων αρνητικών επιπτώσεων στη δημόσια υγεία και συνακόλουθα την άμεση προσβολή της προσωπικότητας της ολότητας των πολιτών της Ζακύνθου, λαμβανομένου υπόψη πως στο νησί δεν υπάρχει άλλος χώρος διαχείρισης απορριμμάτων και ούτε πιθανολογήθηκε από κάποιο έγγραφο (αρμόδιας αρχής) η δυνατότητα μεταφοράς και επεξεργασίας των απορριμμάτων εκτός Ζακύνθου.
Συνεπώς, κατά την κρίση του Δικαστηρίου, η προσωρινή ικανοποίηση των αιτημάτων, όπως αυτά τα συνδέουν οι αιτούντες με την προστασία της προσωπικότητάς τους, θα οδηγήσει στην προσβολή της προσωπικότητας της ολότητας των πολιτών της Ζακύνθου
Για τα παραπάνω θέματα, μέλη του Συλλόγου θα αναλάβουν να ενημερώσουν από κοινού με το τοπικό συμβούλιο Κατασταρίου τους επαγγελματίες της περιοχής, ενόψει της νέας τουριστικής σεζόν, αλλά και άλλους Προέδρους κοινοτήτων της Δ.Ε Αλυκών.
Το νέο διοικητικό συμβούλιο του Συλλόγου είναι το παρακάτω: Πρόεδρος: Μαρίνος Αριστοτέλης, Αντιπρόεδρος: Σκιάδοπουλος Σταύρος, Γραμματέας: Στόκου Δέσποινα, Ταμίας: Λευτάκης Διονύσιος, Τακτικό Μέλος: Κεφαλληνός Νικόλαος, Τεχνικός Σύμβουλος: Ζαράνης Νικόλαος, Νομικός Σύμβουλος: Μπέσκος Γεώργιος, Αναπληρωματικά Μέλη: Μαρίνου Ρωξάνη & Μαρίνος Παναγιώτης.