Μπορεί να έχει συμπληρωθεί το πρώτο δεκαπενθήμερο του Ιουνίου και να μετράμε αντίστροφα για την εκπνοή του πρώτου μήνα του Καλοκαιριού, ωστόσο μια σημαντική εκκρεμότητα που αφορά τις παραχωρήσεις και τις εκμισθώσεις στις παραλίες του ΕΘΠΖ ακόμη δεν έχει λήξει, με ευθύνη του αρμόδιου Υπουργείου Παραγωγικής Ανασυγκρότησης, Περιβάλλοντος και Ενέργειας.
Δυστυχώς δεν είναι η πρώτη φορά που ο –Ε- αναφέρεται στο θέμα, ωστόσο παρά τις «κρούσεις» των τοπικών παραγόντων προς τις Υπηρεσίες του Υπουργείου προκειμένου να δοθεί η άδεια για τη διενέργεια διαγωνισμών από το Δήμο σε Καλαμάκι και Γέρακα , δε φαίνεται να υπάρχει καμία εξέλιξη για το θέμα.
Σημειώνεται πως το αίτημα από το Δήμο Ζακύνθου προς το Υπουργείο έχει σταλεί από τον περασμένο Μάρτη ωστόσο χωρίς το «πράσινο φως» της αρμόδιας Διεύθυνσης ο Δήμος δεν μπορεί να υπογράψει μισθωτήρια και οι επαγγελματίες δεν μπορούν να δραστηριοποιηθούν νόμιμα, παρά το γεγονός ότι δεν έχουν οι ίδιοι την ευθύνη για τις καθυστερήσεις.
Το ζήτημα απασχόλησε και την συνάντηση που είχε πριν από λίγες ημέρες ο Πρόεδρος του ΕΘΠΖ Δρόσσος Κουτσούμπας με τη Γενική Γραμματέα Περιβάλλοντος
«Βρισκόμαστε σε μια παράλογη κατάσταση για ακόμη μια χρονιά και θέσαμε το πρόβλημα και στη Γ.Γ. του Υπουργείου. Υπάρχει συνεργασία με το Δήμο και επίβλεψη για τα φαινόμενα παραβατικότητας και παρά το γεγονός ότι πιέζουμε καθημερινά, δεν καταλαβαίνουμε γιατί δεν λύνεται αυτό το τυπικό θέμα!» σχολίασε ο κ. Κουτσούμπας σχετικά.
Μ.Π.