Εβδομάδα κινητοποιήσεων είναι αυτή που ξεκίνησε για τους εργαζομένους στο Νοσοκομείο καθώς οι υπάρχουσες ελλείψεις και όσα αναμένονται από τις νέες περικοπές θα οδηγήσουν όλους σε δεινή θέση. Οι ασθενείς δεν θα έχουν υπηρεσίες υγείας και οι εργαζόμενοι στο νοσοκομείο δεν θα μπορούν να προσφέρουν αυτά που πρέπει αφού οι συνεχείς μειώσεις δαπανών και κονδυλίων έχουν οδηγήσει την κατάσταση σε αδιέξοδο.
Οι φορολογούμενοι που πληρώνουν αδρά τα ασφαλιστικά τους ταμεία αλλά δεν έχουν παροχές, αναρωτιούνται γιατί να υποβάλλονται σε αυτές τις δαπάνες τη στιγμή που είναι αναγκασμένοι να βάζουν βαθιά το χέρι στην τσέπη για να αγοράζουν φάρμακα και να κάνουν εξετάσεις ή να επισκέπτονται γιατρούς.
Την περασμένη Παρασκευή ο Σύλλογος εργαζομένων στο Νοσοκομείο έδωσε συνέντευξη τύπου και ενημέρωσε για την κατάσταση και το αγωνιστικό πλαίσιο που ξεκίνησε χθες με ενημέρωση των κατοίκων στα χωριά.
Η Έκτακτη Γενική συνέλευση του Συλλόγου έγινε με αφορμή την πιθανή και άμεση κατάργηση των Πρωτοβάθμιων δομών Υγείας σε Πανελλαδικό επίπεδο. Αυτό κατά τους εργαζόμενους σημαίνει ότι στο νησί μας ο Υπουργός Υγείας προτίθεται να βάλει λουκέτο στη μονάδα Υγείας του ΕΟΠΥΥ (ΙΚΑ), στο Κ.Υ. Κατασταρίου και όλα τα Περιφερειακά ιατρεία, βάζοντας σε καθεστώς κινητικότητας 10 εργαζόμενους του ΙΚΑ και 35 εργαζόμενους (ιατρούς, νοσηλευτές κλπ) του Κ.Υ. που εξυπηρετούν μεγάλο μέρος των κατοίκων της περιφέρειας σε επίπεδο πρωτοβάθμιας Περίθαλψης.
Ο Σύλλογος επισημαίνει την αδιέξοδη κατάσταση που συνεχίζει επικρατεί στο Νοσοκομείο όσο αφορά την στελέχωση και την χρηματοδότησή του, η οποία εκτιμά πως το οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σύντομα σε πλήρη κατάρευση η τουλάχιστον σε υποβάθμισή του σε Κέντρο Υγείας.
«Η κυβέρνηση δείχνει αποφασισμένη να κλείσει τις δημόσιες δομές Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας της χώρας, με πρόφαση μια νέα μεγάλη μεταρρύθμιση στο χώρο της Υγείας. Κανένας όμως δεν έχει το δικαίωμα, έστω και για μία ημέρα, να κλείσει τις Μονάδες στερώντας το δικαίωμα από τους πολίτες της ελεύθερης και δωρεάν πρόσβασης σε Υπηρεσίες Υγείας και ωθώντας τους προς τα ιδιωτικά συμφέροντα και τις ασφαλιστικές εταιρείες. Αυτό θα οδηγήσει τους ασφαλισμένους να βάλουν βαθιά το χέρι στην άδεια τσέπη τους, για να έχουν στοιχειώδεις παροχές Υγείας. Σύσσωμοι οι εργαζόμενοι του νοσοκομείο Ζακύνθου, καταδικάζουμε τις τροϊκανές αυτές αποφάσεις και δεν πρόκειται να δεχτούμε καμία κατάργηση δομής και απόλυση εργαζομένου» επισημαίνουν σε σχετική ανακοίνωση.
Το Πρόγραμμα Δράσης περιλαμβάνει:
– Τρίτη 1/10 /2013 κλιμάκια εργαζομένων θα ενημερώνουν (με αφισοκόλληση και έντυπο υλικό) τους κατοίκους όλων των χωριών για την κατάσταση που επικρατεί στο χώρο της υγείας
– Τετάρτη και Πέμπτη 2 και 3 /10/2013 ενημερώνουν σχετικά τους κατοίκους της πόλης της Ζακύνθου.
– Παρασκευή 4/10/2013 το πρωί κλιμάκιο της ΠΟΕΔΗΝ και ΟΕΝΓΕ μαζί με εργαζόμενους επισκέπτονται τις περιφερειακές δομές υγείας του νησιού (Κέντρο υγείας, ΕΟΠΥΥ) και καταλήγουν σε γενική συνέλευση των εργαζομένων στο Νοσοκομείο στη 1 το μεσημέρι.
– Η εβδομαδιαία ενημερωτική καμπάνια των εργαζομένων θα ολοκληρωθεί το Σάββατο 5/10/2013 το απόγευμα στις 7.30 μμ με κεντρική πανυγειονομική εκδήλωση συζήτηση που οργανώνεται στο Μουσικό γυμνάσιο Ζακύνθου. Καλεσμένοι θα είναι εκπρόσωποι συλλόγων καοι σωματίων, το Εργατικό Κέντρο , σύλλογοι ασθενών, γονέων και κηδεμόνων, φορείς της Τοπικής και Περιφερειακής Αυτοδιοίκησης καθώς επίσης και ο Βουλευτής Ζακύνθου.
– Την Δευτέρα 7/10/13 στις 6 μμ οργανώνεται Πανζακυνθιακή συγκέντρωση έξω από την Παλιά Νομαρχία. Θα ακολουθήσει πορεία και διαδήλωση στην πόλη με κατάληξη το λιμάνι.