Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσίασε η χθεσινή συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου λόγω των καταγγελιών που έγιναν για παράνομες εργασίες στο πλάτωμα του Ναυαγίου, που φέρεται ότι καθαρίστηκε κάποιο τμήμα γης που χρησιμοποιείται για τη στάθμευση οχημάτων.
Ο χώρος του Ναυαγίου παρουσιάζει πάντα ενδιαφέρον και προσελκύει για οτιδήποτε συμβαίνει εκεί, αλλά στην παρούσα φάση πρόκειται για ένα καθαρισμό από ξερά χόρτα σε μια μικρή ακτίνα, περίπου 200 τετραγωνικών μέτρων.
Η συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής άρχισε λίγο μετά τις 12 το μεσημέρι και πριν ξεκινήσει η συζήτηση επί των θεμάτων της ημερήσιας διάταξης μπήκε από το Δημοτικό Σύμβουλο της μείζονος αντιπολίτευσης Νίκο Ακτύπη το επίμαχο θέμα. Ο κ. Ακτύπης είπε ότι έχει γίνει εκχέρσωση τη νύχτα σε κάποιο σημείο στο Ναυάγιο και ζήτησε από το Δήμο να ορίσει δικηγόρο για να ασχοληθεί με το θέμα αφού πρόκειται για δημοτική έκταση.
Ο Δήμαρχος αρχικά είπε ότι πρόκειται για ένα χρονίζον πρόβλημα δεκαετιών, αναφερόμενος προφανώς στο ιδιοκτησιακό και διαμαρτυρήθηκε γιατί όλα αυτά τα παλιά δυσεπίλυτα ζητήματα πρέπει να τα αντιμετωπίσει και να τα λύσει στη θητεία του.
Ακολούθως η Οικονομική Επιτροπή μπήκε στα θέματα της ημερήσιας διάταξης και για το ζήτημα που έβαλε ο κ. Ακτύπης αναφέρθηκε πως θα συζητηθεί αργότερα με τον ορισμό δικηγόρων σε άλλες υποθέσεις.
Αφού λοιπόν έγινε συζήτηση για ορισμό δικηγόρων στις υποθέσεις της πρώην Εμπορικής τράπεζας, του CAMEO και των οφειλών προς το ΙΚΑ, μπήκε και το θέμα του ορισμού δικηγόρου για τις παρεμβάσεις στο Ναυάγιο. Στη συνεδρίαση παρευρέθηκε και ο Πρόεδρος της Κοινότητας Βολιμών Γιάννης Θεοδόσης Κοντός.
Ο Δημοτικός Σύμβουλος Νίκος Ακτύπης ζήτησε το δικηγόρο προκειμένου να κατατεθεί μήνυση κατ’ αγνώστων για καταπάτηση δασικής έκτασης χωρίς να έχει ενημερωθεί ο Δήμος ή το Δασαρχείο. Αναφέρθηκε μάλιστα ότι πρέπει να παρευρεθεί και ο αρμόδιος υπηρεσιακός παράγοντας από την Υπηρεσία Δόμησης για να ενημερώσει όπου χρειαστεί.
Ο Δήμαρχος είπε ότι θα ενημερωθεί το Δασαρχείο και ο κ. Ακτύπης έκανε γνωστό πως ήδη το Δασαρχείο γνωρίζει το θέμα. Εκεί παρενέβη και ο Πρόεδρος των Βολιμών Γιάννης Θεοδόσης Κοντός, ο οποίος είπε ότι εκεί που έγινε η παράνομη παρέμβαση είναι περιουσία του Δήμου και όποιος έχει αντίρρηση γι’ αυτό να πάει στα Δικαστήρια. Ο Πρόεδρος συμπλήρωσε ότι σε κείνο το χώρο παραχωρούσε έκταση για διάφορες δραστηριότητες και τώρα το χώρο τον δίνει η Μητρόπολη.
Ο Δήμαρχος εξέφρασε την άποψη ότι πρέπει να γίνει καταγγελία από τον Πρόεδρο της Κοινότητας που γνωρίζει την περιοχή και μάλιστα του πρότεινε εκείνη τη στιγμή να την ετοιμάσει και να την καταθέσει. Όσο για την υποβολή μήνυσης ζήτησε να του δοθεί χρονικό όριο μιας εβδομάδας για να προετοιμαστεί.
Ο Δημοτικός Σύμβουλος της αντιπολίτευσης Σπύρος Βούτος ζήτησε να κατατεθεί μήνυση κατά συγκεκριμένου ατόμου και να ζητηθεί να γίνει σύλληψη με την αυτόφωρη διαδικασία, αν έχει γίνει εκχέρσωση μέσα σε δασική έκταση.
Τελικά το βάρος έπεσε στον Πρόεδρο των Βολιμών για να προχωρήσει σε γραπτή καταγγελία και αναμένονται οι εξελίξεις.
Όμως στην περιοχή του πλατώματος του Ναυαγίου το μόνο που γνωρίζουμε είναι ότι καθαρίστηκαν κάποια ξερά χόρτα σε μια ακτίνα 200 τετραγωνικών μέτρων σε οικόπεδο που χρησιμοποιείται για χώρος στάθμευσης οχημάτων και υπήρχε από παλιά. Δηλαδή το οικόπεδο ήταν καθαρισμένο εδώ και πολλά χρόνια και εκεί πήγαιναν αυτοκίνητα για να σταθμεύσουν μέχρι οι επιβάτες τους να θαυμάσουν τη θέα. Περισσότερα θα γίνουν γνωστά από το Δασαρχείο μετά από αυτοψία που θα διενεργήσει.
ΤΗΣ ΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΞΕΝΟΦΟΥ
Δείτε φωτογραφίες από την συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής: