ΣΤΗ ΠΡΟΧΘΕΣΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ
Η Οικονομική Επιτροπή του Δήμου συνεδρίασε χθες το πρωί και μεταξύ των θεμάτων που συζήτησε ήταν η τροποποίηση του προϋπολογισμού για σειρά κωδικών πριν κλείσει το έτος.
Μεταξύ αυτών που αναφέρθηκαν ήταν οι παρακρατήσεις από την πρώην Εμπορική τράπεζα που αφορούσαν χρήματα από επιχειρηματίες και τώρα πρέπει να κοπούν εντάλματα για να ισοσκελιστούν τα ποσά.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2019/12/DSC_5772-1024x684.jpg)
Αφαιρέθηκαν χρηματικά ποσά τα οποία δεν δαπανήθηκαν στη διάρκεια του έτους, όπως αυτά που αφορούσαν χώρους στάθμευσης σε περιοχές όπως το Αργάσι, ο Αλυκανάς κλπ.
Εγκρίθηκε επιχορήγηση ποσού 4 χιλιάδων ευρώ προς την δευτεροβάθμια σχολική επιτροπή τα οποία θα δοθούν για κάλυψη εξόδων μεταφοράς μαθητών εκτός Ζακύνθου.
Εκείνο που πρέπει να επισημανθεί είναι η έγκριση ποσού 900 χιλιάδων ευρώ από το πρόγραμμα ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ, καθώς απαιτείται να γίνει άμεσα αποδοχή τους και στη συνέχεια προγραμματισμός για έργα.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2019/12/DSC_5773-1024x684.jpg)
Όμως εκείνο που είναι πολύ σοβαρό και δεν χωράει καμία άλλη αναβολή είναι η σύνταξη του προϋπολογισμού και του τεχνικού προγράμματος των έργων για το 2020. Η διαδικασία απαιτεί τη συνεργασία των υπηρεσιών με το Δήμαρχο και ακολούθως την κατάθεση στην Οικονομική επιτροπή και στο Δημοτικό Συμβούλιο.
Ermisnewsroom/Αγγελική Ξενόφου
* Εκκρεμεί και η σύνταξη της νέας και -υποχρεωτικά- σύννομης “Κανονιστικής, των ανταποδοτικών τελών καθαριότητας και οδοφωτισμού”, που θα επηρεάσει τον προϋπολογισμό του Δήμου Ζακύνθου…