Σειρά παρεμβάσεων έχουν γίνει με αφορμή την έναρξη της σχολικής χρονιάς για να επισκευαστούν τα σχολεία και να γίνουν οι απαραίτητες συντηρήσεις ώστε να παιδιά να μπουν στις τάξεις χωρίς προβλήματα, που συνήθως προκαλούν τα καιρικά φαινόμενα του χειμώνα.
Αν και τα οικονομικά της τοπικής αυτοδιοίκησης δεν είναι στην καλύτερή τους φάση, υπάρχουν προγράμματα που μπορούν να αξιοποιηθούν, όπως το πρόγραμμα «ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ».
Μιλώντας στον –Ε- ο Πρόεδρος της Ένωσης Γονέων Διον. Γεωργάνος ανέφερε πως είναι απαραίτητη προϋπόθεση να έχουν οικοδομικές άδειες τα σχολικά κτίρια για να ενταχθούν στο εν λόγω ευρωπαϊκό πρόγραμμα. Μάλιστα ο κ. Γεωργάνος σημείωσε ότι είναι πολλά σχολεία που στερούνται φακέλου με την οικοδομική άδεια και αυτά δεν θα μπορέσουν να αξιοποιήσουν τη χρηματοδότηση. Για το λόγο αυτό ζήτησε από το Δήμο να ασχοληθεί επισταμένα και με τις υπηρεσίες του να συμπληρώσει ότι χρειάζεται το κάθε σχολικό κτίριο για να είναι σε θέση ο νομός μας να διεκδικήσει πιστώσεις.
ΤΗΣ ΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΞΕΝΟΦΟΥ