Ξεκίνησε η διαδικασία συγκέντρωσης «ηλεκτρονικών υπογραφών» υπέρ της άμεσης αποκατάστασης του καστρομονάστηρου στα Στροφάδια και ήδη έχει αναρτηθεί στο διαδίκτυο η ιστοσελίδα www.strofadia.com μέσα από την οποία μπορεί ο καθένας να υποστηρίξει το αίτημα για εξασφάλιση χρηματοδότησης του έργου.
Η νέα τεχνολογία, έρχεται να …ενισχύσει τις φωνές που διεκδικούν την άμεση ένταξη της μελέτης του έργου σε κάποιο χρηματοδοτικό πρόγραμμα, κάτι για το οποίο άλλωστε κατά καιρούς έχουν δεσμευτεί οι εκπρόσωποι της Πολιτείας.
Στην ιστοσελίδα, ο επισκέπτης μπορεί να βρει περισσότερες πληροφορίες για το μνημείο και την πολιτιστική αλλά και θρησκευτική του ιστορία, ενώ οι διαχειριστές της σελίδας “Support srrofadia” καλούν τους ενεργούς πολίτες να αναλογιστούν «την προσωπική ευθύνη που βαραίνει τον καθένα μας , αν αφήσουμε το ευλογημένο , αρχαίο και πανέμορφο αυτό μέρος παρατημένο και ξεχασμένο»
Η διαδικασία ηλεκτρονικής υπογραφής είναι εξαιρετικά σύντομα και απλή, ενώ γίνονται προσπάθειες ώστε η ιστοσελίδα να διαδοθεί και μέσα από τα ηλεκτρονικά μέσα κοινωνικής δικτύωσης.
Μιλώντας για την πρωτοβουλία αυτή, ο Μητροπολίτης Δωδώνης σχολίασε πως στην προσπάθεια αυτή μπορούν να συμπαρασταθούν οι πολίτες σε όλον τον κόσμο.
«Θέλουμε να πείσουμε τους υπεύθυνους και αν δε τελεσφορήσει αυτή η προσπάθεια θα βρούμε άλλες λύσεις. Σίγουρα είναι καλή η συγκυρία, αλλά δεν απογοητεύομαι» τόνισε ο κ. Χρυσόστομος.
Της Μαριλένας Παπαδάτου