Στο διήμερο διεθνές Συνέδριο στα Χανιά με θέμα, «Προκλήσεις για τα νησιά στην εποχή της κυκλικής οικονομίας» που πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και διοργανώθηκε με την στήριξη της Περιφέρειας Κρήτης, παρευρέθηκε ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου και μέλος του Δ.Σ του Δικτύου Νησιωτικών Επιμελητηρίων της ΕΕ «INSULEUR» Νίκος Τσίπηρας, που μιλώντας στον -Ε- επεσήμανε τα κοινά προβλήματα που αντιμετώπισαν πολλοί τουριστικοί προορισμοί σε ζητήματα που αφορούν τη διαχείριση των επισκεπτών, την ανεπάρκεια των υποδομών αλλά και την ανάγκη προστασίας των φυσικών πόρων.
Στόχοι του Συνεδρίου σύμφωνα με το πρόγραμμα ήταν ο εντοπισμός ορθών πρακτικών, η τόνωση της διασυνοριακής συνεργασίας, η ενίσχυση των οικονομικών και επιχειρηματικών ευκαιριών, η προώθηση της πράσινης και μπλε αειφόρου ανάπτυξης και η εφαρμογή πρακτικών κυκλικής οικονομίας στις νησιωτικές περιοχές της Μεσογείου.
Η έννοια της κυκλικής οικονοµίας με απλά λόγια περιλαμβάνει την επαναχρησιµοποίηση, επισκευή, ανανέωση και ανακύκλωση υφιστάµενων υλικών και προϊόντων. Στην λογική του ό,τι προηγουµένως θεωρούνταν «απόβλητο», µπορεί να µετατραπεί σε πρώτες ύλη.
Το συνέδριο περιελάμβανε θεματικές όπως • Προκλήσεις και ευκαιρίες κυκλικής οικονομίας σε νησιωτικές περιοχές της ΕΕ • Πρωτοβουλία Καθαρής Ενέργειας στα νησιά και Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας • Υδάτινοι πόροι • Στρατηγική διαχείρισης αποβλήτων και πλαστικών • Μπλε ανάπτυξη • Θέματα νησιωτικότητας • Συγχρηματοδότηση από την ΕΕ και συναφή χρηματοδοτικά εργαλεία • Τεχνολογίες πληροφοριών και έξυπνα νησιά
«Στο συνέδριο συμμετείχαν εκπρόσωποι από διάφορα ευρωπαϊκά κράτη και η λογική της κυκλικής οικονομίας είναι μια λογική που πρέπει να εφαρμοστεί ειδικά σε νησιωτικές περιοχές όπως η δική μας. Όλα πρέπει να επαναχρησιμοποιούνται και αυτό δεν περιορίζεται μόνο στην ανακύκλωση των απορριμμάτων» τόνισε ο κ. Τσίπηρας, υπογραμμίζοντας πως οι χρηματοδοτήσεις από την Ευρώπη θα έχουν αυτόν τον προσανατολισμό το επόμενο διάστημα.
«Υπάρχει έντονος προβληματισμός για την πίεση που δέχονται οι υποδομές και αυτό δεν αφορά μόνο τη Ζάκυνθο και τα Χανιά αλλά και άλλους τουριστικούς προορισμούς όπως είναι η Μαγιόρκα! Ζητήματα που αφορούν τη διαχείριση των αποβλήτων, την ενέργεια και τις μεταφορές μπαίνουν στο μικροσκόπιο και σε αυτούς τους τομείς πρέπει να προσανατολιστούν οι χρηματοδοτήσεις» υπογράμμισε ο κ. Τσίπηρας.
ΤΗΣ ΜΑΡΙΛΕΝΑΣ ΠΑΠΑΔΑΤΟΥ