Ολοκληρώθηκε από το Λιμεναρχείο Ζακύνθου ο έλεγχος στο φορτηγό πλοίο ERA 1 που αγκυροβόλησε στο λιμάνι του νησιού μας την περασμένη εβδομάδα, καθώς χρειάστηκε να γίνει περαιτέρω έρευνα στο φορτίο τσιγάρων που μετέφερε αλλά και στα πιστοποιητικά αξιοπλοΐας του.
Παρά τις αρχικές πληροφορίες, που αφορούσαν την μεγάλη ποσότητα πακέτων με τσιγάρα που μεταφέρονταν στα αμπάρια του πλοίου, δεν προέκυψαν στοιχεία που να αποδεικνύουν πως η μεταφορά τους δεν ήταν νόμιμη.
Σε ότι αφορά το ίδιο το πλοίο, διαπιστώθηκαν κάποια προβλήματα που αφορούν τα πιστοποιητικά για τα τηλεπικοινωνιακά μέσα που διαθέτει.
Αφού αποκατασταθούν τα προβλήματα που διαπιστώθηκαν, το πλοίο θα αναχωρήσει και το πιθανότερο είναι πως θα απομακρυνθεί από το λιμάνι μέσα στις επόμενες δύο ημέρες.