Η έναρξη της δίκης για τη δολοφονία του Bakari Henderson πριν από λίγες ημέρες στην Πάτρα φέρνει και πάλι στο προσκήνιο τα τεκταινόμενα στην περιοχή του Λαγανά και φυσικά τη θλιβερή διαπίστωση πως γεγονότα όπως αυτό που σημειώθηκε τον Ιούλιο του 2017 με θύμα έναν νεαρό, ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε ένα ήδη γεμάτο ποτήρι.
Η εικόνα φέτος στην περιοχή ήταν σαφώς βελτιωμένη με τους ίδιους τους επιχειρηματίες να αναγνωρίζουν ότι η αστυνομική παρουσία ήταν έντονη και ως εκ τούτου αποτελεσματική.
Μιλώντας στο ραδιόφωνο του –Ε- η Πρόεδρος του Συλλόγου Ιδιοκτητών Ενοικιαζόμενων Δωματίων Παντοκράτορα Ντ. Καψάσκη σημειώνει πως η Πολιτεία αν θέλει, μπορεί να επιβάλει τα νόμιμα, ενισχύοντας την ασφάλεια στην περιοχή που δυστυχώς έχει κλονιστεί.
«Εκτός από τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ολόκληρο το νησί, στο Λαγανά υπάρχουν και ειδικότερα προβλήματα ανομίας και της παραβατικότητας. Φέτος η Πολιτεία απέδειξε πως αν θέλει μπορεί να δράσει. Υπήρξε στρατηγική και σχέδιο και αντιμετωπίστηκαν τα γνωστά προβλήματα αποτελεσματικά. Δεν είδαμε προβλήματα όπως αυτά που προέκυψαν και πέρυσι, με αποκορύφωμα και το περιστατικό της δολοφονίας του νεαρού Αμερικανού. Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα της ηχορύπανσης, για το οποίο εδώ και χρόνια φωνάζουμε με αποτέλεσμα να γινόμαστε γραφικοί. Φέτος για πρώτη φορά δεν υπήρξε πρόβλημα, οι επιχειρηματίες συμμορφώθηκαν και έγινε το αυτονόητο, δηλαδή να τηρείται ο Νόμος!» σημείωσε η κ. Καψάσκη, αναγνωρίζοντας πως ειδικά φέτος παρατηρήθηκε μια μικρή μείωση στην άφιξη τουριστών ηλικίας από 18 μέχρι 30 ετών.
«Πράγματι μειώθηκαν σταδιακά και οι πελάτες της ηλικίας 18-30 αλλά αναρωτιέμαι αν η περιοχή είναι έτοιμη να προσφέρει διαφορετικές υπηρεσίες. Δεν υπάρχουν για δεκαετίες αναπτυξιακά έργα στην περιοχή μας και φέρνω το χαρακτηριστικό παράδειγμα της πλατείας Σολωμού που έδωσε μεγάλη ώθηση στην επισκεψιμότητα της Πόλης Στο Λαγανά για δεκαετίες δεν έχουν γίνει αναπτυξιακά έργα, αν και σύμφωνα με το Σχέδιο Πόλης προβλέπονται πεζοδρόμια, πλατείες και Παιδικές Χαρές!» σημείωσε, συμπληρώνοντας πως με την ύδρευση δεν υπήρχε πρόβλημα, αλλά υπήρχε τεράστιο πρόβλημα με τα σκουπίδια .
«Ακόμη και όταν γίνεται αποκομιδή υπήρχε τεράστιο πρόβλημα με τα διάσπαρτα πλαστικά» συμπλήρωσε. Τέλος, κάνοντας έναν πρώτο απολογισμό σε ότι αφορά την τουριστική κίνηση, σημείωσε πως η προηγούμενη χρονιά ήταν σαφώς καλύτερη από τη φετινή, γεγονός που απέδωσε στην υπερπροσφορά.
«Δεν είχαμε όσους περιμέναμε. Το 2017 πήγε καλύτερα, Φέτος η προσφορά ήταν μεγαλύτερη. Μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι τα Ενοικιαζόμενα Διαμερίσματα και Δωμάτια,τα οποία έδιωξαν κυριολεκτικά από μέσα τους ένοικους για να τα νοικιάσουν! Οι τιμές κατέβηκαν πολύ τον Αύγουστο και αποτέλεσμα ήταν ένα σπίτι 150 τετραγωνικών να νοικιάζεται όσο ένα Δωμάτιο» σημείωσε.
ΤΗΣ ΜΑΡΙΛΕΝΑΣ ΠΑΠΑΔΑΤΟΥ