Δίπλα από την βάση όπου βρισκόταν η προτομή του Εθνικού μας Ποιητή Διονυσίου Σολωμού στον Εθνικό Κήπο συγκεντρώθηκαν το μεσημέρι της περασμένης Πέμπτης εκπρόσωποι της Ένωσης Ζακυνθίων με σκοπό να εκφράσουν τη διαμαρτυρίας τους για την μη άμεση αποκατάσταση και επανατοποθέτησής της.
Θυμίζουμε πως η προτομή έχει καταστραφεί από τις αρχές του περασμένου Σεπτέμβρη και η αποκατάστασή της έχει ενταχθεί σε πρόγραμμα του Δήμου, για την αποκατάσταση και συντήρηση συνολικά 100 υπαίθριων γλυπτών που θα χρηματοδοτηθεί από το ΕΣΠΑ. Αυτό όμως σημαίνει πως θα χρειαστεί να περάσει ένα μεγάλο χρονικό διάστημα μέχρι να ολοκληρωθεί η παρέμβαση και το μνημείο να επιστρέψει στη θέση του.
Στην κινητοποίηση έδωσε το παρόν η Πρόεδρος του Ινστιτούτου Κωνσταντίνος Καραμανλής Ρόδη Τσαγκαροπούλου – Κράτσα ενώ υπήρξε και τηλεφωνική επικοινωνία με την Υφυπουργό Πολιτισμού και περιφερειακή σύμβουλο από την Κέρκυρα Άντζελα Γκερέκου. Τόσο η κ. Γκερέκου όσο και η κ. Κράτσα ανέλαβαν την πρωτοβουλία να ασκήσουν και αυτές από την πλευρά τους πιέσεις προς το Δήμο Αθηναίων, προκειμένου να αποδοθεί η τιμή που οφείλεται στον Εθνικό μας Ποιητή και να κατασκευαστεί ένας ανδριάντας του που θα τοποθετηθεί σε κεντρικό σημείων της Αθήνας.