Ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Νίκος Τσίπηρας απάντησε μέσω του – Ε- στις αιχμές που άφησε λίγες ημέρες νωρίτερα ο Περιφερειάρχης για τον ίδιο και την εμπλοκή του ως Πρόεδρου στην ΣΑΖ, καλώντας τον κ. Θ. Γαλιατσάτο, να μην κυνηγάει… φαντάσματα.
Όπως ανέφερε χαρακτηριστικά ο κ. Τσίπηρας μιλώντας στον -Ε- η ΣΑΖ την περίοδο που ο ίδιος ήταν Πρόεδρος δεν λειτούργησε ούτε για μια ώρα, ενώ σε σχέση με τις προσπάθειες ανασυγκρότησης της Εταιρείας, σημείωσε πως η Περιφέρεια Ιονίων Νήσων αρχικά είχε συμφωνήσει για την αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου, αλλάζοντας στην συνέχεια στάση και αφού είχε μεσολαβήσει ένας χρόνος αδράνειας..
«Καθ΄ όλη τη διάρκεια της προεδρίας μου, η εταιρεία δεν λειτούργησε ούτε για μια ώρα. Παρέλαβα μια εταιρεία άκρως προβληματική, με εκκρεμότητες σε εργαζόμενους για να σώσουμε αυτό το εργαλείο και να διεκδικήσει προγράμματα. Αυτό όμως προϋπόθετε την αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου για την κάλυψη των οφειλών που είχαν συσσωρευτεί και μεταξύ των μετόχων ήταν και η Περιφέρεια που έπρεπε να συμβάλει στο ποσοστό που της αναλογούσε. Αφού για ένα χρόνο μας ενέπαιζαν, η Περιφέρεια δεν απαντούσε για να καταλήξει πως τελικά δε θα συμμετέχει στην αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου, επιδεινώνοντας την ήδη προβληματική κατάσταση» ανέφερε χαρακτηριστικά ο κ. Τσίπηρας καλώντας τον Περιφερειάρχη να ερευνήσει περαιτέρω και σε συνεργασία με τους ζακυνθινούς περιφερειακούς συμβούλους ποιος ευθύνεται για την σημερινή κατάσταση στην ΣΑΖ.
«Με αυτή την επίθεση ο Περιφερειάρχης δε δίνει απάντηση σε σχέση με το έργο που έχει να παρουσιάσει στη Ζάκυνθο» ανέφερε, συμπληρώνοντας πως ουδείς αγνοεί πως σε συγκεκριμένα ζητήματα υπήρξε συνεργασία.
«Το ότι βοήθησε το Δήμο, γεγονός που αναγνωρίζουμε, δεν αποτελεί έργο της Περιφέρειας στο νησί» τόνισε.
ΤΗΣ ΜΑΡΙΛΕΝΑΣ ΠΑΠΑΔΑΤΟΥ