Νέος Αστυνομικός Διευθυντής ανέλαβε εδώ και λίγες ημέρες στο νησί μας ο μέχρι πρότινος Διευθυντής Αστυνομίας Ηλείας Κωνσταντίνος Δίπλας και σύμφωνα με την απόφαση του Αρχηγείου, θα παραμείνει στη διοίκηση των υπηρεσιών της Αστυνομικής Διεύθυνσης Ζακύνθου για τους επόμενους τρεις μήνες, διάστημα κατά το οποίο οι ανάγκες αστυνόμευσης του νησιού μας είναι κάτι παραπάνω από επιτακτικές.
Σημειώνεται πως η μετακίνηση του στη Ζάκυνθο αποφασίστηκε από το Αρχηγείο αφού ολοκληρώθηκε η περίοδος των κρίσεων και αυτό που αναμένεται είναι το αν θα υπάρξει νέα απόφαση που θα παρατείνει τα καθήκοντά του στο νησί μας και πέρα το διάστημα των τριών μηνών.
Αξίζει ακόμη να αναφέρουμε πως ο κ. Δήμος Μαριόλης τοποθετήθηκε Α΄ Υποδιευθυντής ενώ Β΄ υποδιευθυντής είναι ο κ. Δημήτρης Αγγελούδης.
Ο κ. Κωνσταντίνος Δίπλας, διαθέτει μια μακρά εμπειρία στη διοίκηση των τμημάτων Ασφάλειας στην γειτονική μας Ηλεία και μάλιστα έχει συνεργαστεί και με τις υπηρεσίες του νησιού σε γνωστές υποθέσεις όπως αυτή που αφορούσε την εγκληματική οργάνωση που πραγματοποιούσε ένοπλες ληστείες κι είχε «χτυπήσει» κοσμηματοπωλεία σε Ζάκυνθο και Κατάκολο.
Στις πρώτες δηλώσεις που παραχώρησε στην εφημερίδα μας, τόνισε την ανάγκη συνεργασίας με την τοπική κοινωνία και τους φορείς, υπογραμμίζοντας πως είναι στη διάθεση κάθε πολίτη ανά πάσα ώρα χρειαστεί.
Οι πρώτες ώρες του κ. Δίπλα στο νησί, μετά την επίσημη ανάληψη των καθηκόντων του, τον «βρήκαν» στην περιοχή του Λαγανά, καθώς επισκέφτηκε ένα από τα σημεία που απαιτείται ιδιαίτερη αστυνόμευση, ενώ μιλώντας στην εφημερίδα μας αναφέρθηκε και στις υπηρεσίες του Αεροδρομίου, που επιβάλλεται να ενισχυθούν.
«Η Αστυνομία θέλει αρωγούς στην προσπάθειά της. Οι δυνατότητες σε ότι αφορά την δύναμη είναι τέτοιες που δυσκολεύουν το έργο μας. Με την φιλοτιμία των αστυνομικών που έργο τους είναι η προσφορά στην κοινωνία και η εμπέδωση του αισθήματος ασφάλειας στους πολίτες, καταβάλλεται σημαντική προσπάθεια. Άλλωστε δε θα πρέπει να απασχολεί τους πολίτες αν έχουμε δύναμη ή τα μέσα για να ανταποκριθούμε στο ρόλο μας» τόνισε ο Αστυνομικός Διευθυντής υπογραμμίζοντας την βοήθεια που μπορούν να προσφέρουν οι πολίτες ενημερώνοντας στην Αστυνομία για ότι «περίεργο» διαπιστώνουν.
«Με βάση την εμπειρία μου οι επιτυχίες που μπορεί να έχουμε οφείλονται στην επικοινωνία με τους πολίτες» σημείωσε.
Για την περιοχή του Λαγανά, ανέφερε πως τόσο με την υπάρχουσα δύναμη στο Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής, όσο και με τις περιπολίες αλλά και τα μεικτά κλιμάκια (ΟΠΚΕ, ΔΙΑΣ) θα γίνεται όσο το δυνατόν καλύτερη αστυνόμευση.
«Δεν σημαίνει πως θα επικεντρώσουμε το ενδιαφέρον μας στο Λαγανά και η υπόλοιπη Πόλη θα μείνει ακάλυπτη!» σημείωσε, ενώ για τα περιστατικά κλοπών που σημειώθηκαν το τελευταίο διάστημα και αναδείχθηκαν και μέσα από το χθεσινό πρωτοσέλιδο του –Ε- ανέφερε πως συνδέονται με την κίνηση πολλών συμπολιτών μας να αποσύρουν τις καταθέσεις τους από τις τράπεζες και να κρατήσουν χρήματα στο σπίτι τους, ενώ σχολίασε πως κατά τη γνώμη του οι δράστες είναι «μετακινούμενοι» και σύντομα θα προσεγγιστούν.
Τέλος, ανέφερε το αεροδρόμιο είναι ένας χώρος που θα μπορούσε να εκθέσει διεθνώς το νησί μας και σχολίασε πως δυστυχώς το έργο του ελέγχου των διαβατηρίων έχει ανατεθεί στην Αστυνομία και όχι σε κάποια εταιρεία security όπως συμβαίνει σε άλλα αεροδρόμια, χωρίς να υπάρχει η δύναμη που χρειάζεται.
Μαριλένα Παπαδάτου