Στις 11.10’ ειδοποιήθηκε η Πυροσβεστική
Μία ακόμα φωτιά σε σκουπίδια ξέσπασε χθες το πρωί και αυτή τη φορά ήταν η περιοχή του Λαγανά στην οποία είχαν συγκεντρωθεί πλαστικά, σακούλες και άλλα απορρίμματα τα οποία για άγνωστο λόγο άρχισαν να καίγονται.
Σύμφωνα με πληροφορίες από την Πυροσβεστική υπηρεσία που κλήθηκε στις 11.10’ για την κατάσβεση, τα σκουπίδια βρίσκονταν μέσα σε ένα βαθύ χαντάκι στο δρόμο που βρίσκεται το κτίριο που στέγαζε μέχρι πρότινος το Αστυνομικό Τμήμα Λαγανά.
Εκεί πήγαν 2 οχήματα με 4 άνδρες και η φωτιά σβήστηκε κατά τις 2 το μεσημέρι.
Εκείνο που πρέπει να αναφερθεί είναι ότι το 2020 ξεκίνησε με δύο πυρκαγιές στα σκουπίδια και η πρώτη φορά ήταν την Πέμπτη 2 Ιανουαρίου στο Σαρακηνάδο.
Εκεί η πυρκαγιά ξέσπασε το μεσημέρι, μέσα στο καταχείμωνο, με δυνατό αέρα που δυσκόλεψε το έργο των πυροσβεστών. Τα σκουπίδια που είχαν συγκεντρωθεί ήταν πολλά και εκτείνονταν σε μεγάλη απόσταση, γι’ αυτό και η Πυροσβεστική ήταν εκεί μέχρι τις 5 το απόγευμα για να θέσει υπό έλεγχο τις φλόγες και να μην επεκταθεί η φωτιά καθώς πρόκειται για κατοικημένη περιοχή.
*Η κεντρική φωτογραφία είναι αρχείου!
ERMISNEWSROOM/ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΞΕΝΟΦΟΥ
Δεν είναι δικά μας αυτά.Τα δικά μας έχουν πάει στον Πύργο και στο Λιβά.