Η αναφορά του Πρωθυπουργού του Ισραήλ Μπέντζαμιν Νετανιάχου στη διάσωση της Εβραϊκής Κοινότητας της Ζακύνθου από τους Γερμανούς Ναζί την περίοδο της Κατοχής, κινητοποίησε τον Μητροπολίτη Δωδώνης Χρυσόστομο για να θυμίσει στον Έλληνα Πρωθυπουργό Αντώνη Σαμαρά την προσφορά της ζακυνθινής εκκλησίας και να διεκδικήσει εκ νέου λύση για το έργο της αποκατάστασης του Καστρομονάστηρου στα Στροφάδια!
Θυμίζουμε πως ο Πρωθυπουργός του Ισραήλ, όταν συναντήθηκε με τον Έλληνα ομόλογό του Αντώνη Σαμαρά πρόσφατα στην Ιερουσαλήμ, έκανε ειδική μνεία στο νησί μας και την στάση του τότε Μητροπολίτη και Δημάρχου απέναντι στο αίτημα του Διοικητή των Ναζί να συντάξουν μια λίστα με τα ονόματα των εβραίων της Ζακύνθου. Ο τότε Μητροπολίτης Χρυσόστομος και ο τότε Δήμαρχος Λουκάς Καρρέρ, αφού ζήτησαν μια πίστωση χρόνου, παρέδωσαν μια λίστα στο Διοικητή των Ναζί με δύο μόνο ονόματα, τα δικά τους και εν τω μεταξύ είχαν διασφαλίσει κρησφύγετο στους Εβραίους σε σπίτια ζακυνθινών.
Σε νέα επιστολή που έστειλε ο Μητροπολίτης Δωδώνης στον Πρωθυπουργό, του θυμίζει προηγούμενη επιστολή του που έμεινε αναπάντητη και επικαλείται τα λεγόμενα του Μπέντζαμιν Νετανιάχου, για να του… θυμίσει τη Ζάκυνθο και το αίτημα της τοπικής Εκκλησίας για την αποκατάσταση του έργου στα Στροφάδια.
Θυμίζουμε πως για το θέμα ο κ. Χρυσόστομος είχε ασκήσει δημόσια δριμεία κριτική στην Κυβέρνηση αλλά και στον σημερινό Πρωθυπουργό από το βήμα του Ιερού Ναού του Αγίου Διονυσίου κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων για τον Πολιούχο μας τον περασμένο Αύγουστο.
Να σημειωθεί πως ο κ. Σαμαράς είχε κατά το παρελθόν διατελέσει Υπουργός Πολιτισμού.
«Ο Πρωθυπουργός του Ισραήλ τόνισε την ευεργετική παρουσία του Μητροπολίτη Χρυσοστόμου την εποχή των Ναζί, σώζοντας τους Εβραίους του νησιού. Με αυτή την αφορμή, έστειλα νέο γράμμα στον Πρωθυπουργό και τον ενημερώνω πως του έχω στείλει γράμμα από τον περασμένο Αύγουστο, χωρίς καμία απάντηση. Μήπως τώρα μετά την αναφορά του Πρωθυπουργού του Ισραήλ, να καταφύγω στο Ισραήλ για την υπόθεση των Στροφάδων;» δήλωσε ο Μητροπολίτης Δωδώνης, συμπληρώνοντας πως αναμένονται πρωτοβουλίες για το θέμα και από τον Πρόεδρο των Ανεξάρτητων Ελλήνων Πάνο Καμμένο, που ενημερώθηκε κατά τη διάρκεια της επίσκεψής του στο νησί μας.
Κριτική στη διοργάνωση των εκδηλώσεων της Ρωσικής Εβδομάδας
Αναφορά από τον Μητροπολίτη Δωδώνης έγινε και στις εκδηλώσεις που πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο της Ρωσικής Εβδομάδας στη Ζάκυνθο και κυρίως στο συνέδριο για τον τουρισμό, το οποίο πραγματοποιήθηκε σε …άδεια καθίσματα στην αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου.
Ο Μητροπολίτης αναρωτήθηκε τι είδους εντύπωση θα δώσαμε στους προσκεκλημένους μας και συμπλήρωσε πως αν κάποιοι ήθελαν να πιουν καφέ στο παρακείμενο κατάστημα, καλύτερα να έμεναν σπίτι τους!
«Δεν είναι δυνατόν να κάνουμε μια συζήτηση και να λείπουν οι περιφερειακοί σύμβουλοι, οι δημοτικοί σύμβουλοι, οι εκπαιδευτικοί του νησιού! Δεν αναφέρομαι στον θρησκευτικό τουρισμό που προχωρά και μεγαλουργεί, ούτε είχα ανάγκη να με ακούσει ο ένας ή ο άλλος! Όμως εκτεθήκαμε στους Ρώσους, γιατί δείξαμε πόσο μας ενδιαφέρει το θέμα! Προσωπικά μοίραζα φυλλάδια στην Κίνα και του χρόνου θα μοιράσω μόνο για την Πάτμο!» σχολίασε με νόημα ο Μητροπολίτης Δωδώνης και αναρωτήθηκε που ήταν οι ξενοδόχοι, οι επιχειρηματίες και οι άλλοι φορείς του νησιού.
«Υποτίθεται πως θα ακούγαμε τους προσκεκλημένους μας! Η ευθύνη είναι συλλογική. Δεν είναι δυνατόν, ο Αντιπεριφερειάρχης να πίνει καφέ στο ίδιο κτήριο! Αν είχε δουλειά να πήγαινε στο …χωριό του! Ποιος σνόμπαρε;» κατέληξε στηλιτεύοντας την συμπεριφορά του Αντιπεριφερειάρχη!