Με συμμετοχή πλήθους πιστών έγιναν οι ιερές τελετές της Μ. Παρασκευής στη Ζάκυνθο, από την λιτάνευση του Εσταυρωμένου μέχρι τον Επιτάφιο Θρήνο που ακούγεται σε όλες τις εκκλησίες απόψε.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2019/04/megali-paraskeui-kosmos-zakynthos-1024x683.jpg)
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2019/04/megali-paraskeui-kosmos-zakynthos2-1024x683.jpg)
Τα θρησκευτικά έθιμα δίνουν τον τόνο και το χρώμα στην ανοιξιάτικη Ζάκυνθο και, όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος ο Μητροπολίτης το μεσημέρι ευλόγησε τους πιστούς στην πλατεία του Αγίου Μάρκου, μετά τη λιτανεία του Εσταυρωμένου που έγινε στους κεντρικούς δρόμους της πόλης. Η λιτανεία ξεκίνησε από την εκκλησία του Αγίου Νικολάου του Μώλου και κατέληξε πάλι εκεί όπου έγινε η αποκαθήλωση και οι εκατοντάδες πιστοί πήγαν για να προσκυνήσουν.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2019/04/dionisios-2-1024x683.jpg)
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2019/04/megali-paraskeui-kosmos-zakynthos3-1024x683.jpg)
Τις πρώτες πρωινές ώρες του Μ. Σαββάτου θα τελεστεί στη Μητρόπολη η Ακολουθία του όρθρου και στις 4 τα ξημερώματα θα γίνει η επίσημη λιτάνευση του επιταφίου στην πόλη. Μετά την επιστροφή της ιεράς πομπής στο ναό θα γίνει η πρώτη Ανάσταση.