Δικογραφία για το θέμα που τα τελευταία 24ωρα απασχόλησε έντονα την κοινή γνώμη, κυρίως εξαιτίας της αναπαραγωγής του στο διαδίκτυο και αφορά το «έμβρυο» που βρέθηκε στο ΕΠΑΛ, σχημάτισαν οι υπηρεσίες της Αστυνομικής Διεύθυνσης Ζακύνθου, αποστέλλοντας τα στοιχεία που συγκέντρωσαν στην Εισαγγελική Αρχή του νησιού.
Οι πρώτες πληροφορίες πάντως, που αναμένεται να επιβεβαιωθούν αφού ολοκληρωθεί και η σχετική έρευνα, είναι πως επρόκειτο για ένα υλικό το οποίο «βρισκόταν» στο παλιό Νοσοκομείο, ανάμεσα στο υλικό που εγκαταλείφθηκε εκεί μετά την μετεγκατάσταση στο νέο κτήριο και κάποιοι μαθητές του ΕΠΑΛ το βρήκαν και το μετέφεραν στο σχολείο τους για να κάνουν πλάκα!
Την υπόθεση πάντως, σύμφωνα με πληροφορίες, διερευνά και η διοίκηση του Νοσοκομείου, με το διοικητή Κ. Κονίδα να σημειώνει στην εφημερίδα μας, πως σύμφωνα με πληροφορίες όλα τα υλικά αυτού του είδους που αφορούσαν την γυναικολογική κλινική είχαν απομακρυνθεί από το παλιό Νοσοκομείο με την μετεγκατάσταση.
Σημειώνεται πάντως πως ο Διευθυντής του Επαγγελματικού Σχολείου Ζακύνθου, επισκέφτηκε χθες το πρωί την Αστυνομική Διεύθυνση και κατέθεσε τα στοιχεία που γνώριζε γύρω από το περιστατικό.
Σύμφωνα με πληροφορίες, όλα ξεκίνησαν το πρωί της περασμένης Τρίτης, όταν στις τουαλέτες κοριτσιών του ΕΠΑΛ βρέθηκε το έμβρυο, το οποίος χαρακτηρίστηκε ως «ομοίωμα» αν και πολύ αληθοφανές.
Ο χώρος των τουαλετών ήταν γενικότερα καθαρός και δεν υπήρχαν άλλα στοιχεία που θα μπορούσαν να προκαλέσουν υποψίες (πχ αίμα). Στο χώρο πάντως υπήρχε μια έντονη δυσοσμία.
Το γεγονός αυτό προκάλεσε μια αναστάτωση στο χώρο του σχολείου μεταξύ των μαθητών, καθώς και διαφόρων ειδών φήμες, ωστόσο σύμφωνα με τη διεύθυνση η κατάσταση γρήγορα αποκαταστάθηκε.
Μ.Π.