Στην επίμονη, συνεχή και αδιάλειπτη δραστηριότητα του Εμπορικού Συλλόγου για την εφαρμογή του νόμου οφείλεται το χθεσινό κλείσιμο των πολυκαταστημάτων στο νησί μας καθώς οι εμπλεκόμενες υπηρεσίες και η δικαιοσύνη ενημερώθηκαν εγκαίρως και δεν υπήρχαν περιθώρια χαλάρωσης.
Ενώ την περασμένη Κυριακή είχαμε άνοιγμα πολυκαταστημάτων, χθες Κυριακή 13 Ιουλίου κανένας δεν τόλμησε να καταπατήσει το νόμο και έτσι τα καταστήματα έμειναν κλειστά. Όσο γι’ αυτά που συνέβησαν στις 6 Ιουλίου, οι πληροφορίες αναφέρουν ότι είχαμε υποβολή μηνύσεων.
Για το πολύ σοβαρό αυτό θέμα μιλήσαμε με την Πρόεδρο του Εμπορικού Συλλόγου η οποία τις τελευταίες ημέρες επιδόθηκε σε αγώνα δρόμου μεταξύ Δικαστηρίου και Αστυνομίας για να προστατεύσει τα συμφέροντα των μελών του Συλλόγου, για να εφαρμοστεί ο νόμος και για να μην κάνει κανένας ότι δεν βλέπει την παρανομία. Σημειώνεται ότι το πιλοτικό και προαιρετικό άνοιγμα καταστημάτων τις Κυριακές που αφορά συγκεκριμένους νομούς της χώρας μας δεν συμπεριλαμβάνει τη Ζάκυνθο, αλλά τις εξής περιοχές:
Περιφέρεια Αττικής και ειδικότερα το Ιστορικό κέντρο Δήμου Αθηναίων, όπως αυτό προσδιορίζεται και οριοθετείται από το Π.Δ. 21.9/13.10.1979 (ΦΕΚ Δ ́ 567).
Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας και ειδικότερα το Ιστορικό κέντρο Δήμου Θεσσαλονίκης,
. Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και ειδικότερα: ο Δήμος Ρόδου, ο Δήμος Κω, ο Δήμος Σύρου−Ερμούπολης, ο Δήμος Μυκόνου και ο Δήμος Θήρας.
Σχολιάζοντας το πιλοτικό άνοιγμα η Πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου Λιλή Μπουζιάνου είπε ότι μάλλον πρόκειται για τελεσίδικο καθώς έτσι μας έχουν συνηθίσει στην Ελλάδα.
Σχολιάζοντας την κατάσταση η κ. Μπουζιάνου δήλωσε: «Το αποτέλεσμα για τις μικρές επιχειρήσεις ήταν αρνητικό από το άνοιγμα των καταστημάτων τις Κυριακές κι αυτό φάνηκε από τα στοιχεία των εμπορικών συλλόγων, της Ομοσπονδίας, της ΕΣΣΕ και της ΓΕΣΕΒΕ. Ο κόσμος που απασχολούν οι μικρές επιχειρήσεις δεν θα απορροφηθεί από τις πολυεθνικές. Για τις τουριστικές περιοχές δεν τίθεται θέμα γιατί εκεί ισχύει κάτι άλλο και τα μαγαζιά είναι ανοιχτά».
Για τα αποτελέσματα που είχαν οι επαφές με τις εμπλεκόμενες υπηρεσίες η Πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου σημείωσε: «Εγώ επικοινώνησα με Αντιπεριφερειάρχη, Διοικητή Αστυνομίας κλπ. και ζήτησα να εφαρμοστεί ο νόμος και να υπάρξει έλεγχος για τη διαφύλαξη της κυριακάτικης αργίας. Έστειλαν περιπολικό και έμαθα ότι έχει υποβληθεί μήνυση κατά καταστήματος. Το άνοιγμα είναι εντελώς παράνομο ενώ το κατάστημα υπερβαίνει τα 250 μ. που λέει ο νόμος. Ενημέρωσα και το Τμήμα Εμπορίου και τον Εισαγγελέα. Ζητάμε να εφαρμοστεί ο νόμος και δεν μπορεί επειδή είναι μία πολυεθνική να παραβιάζει τους νόμους και να μην σέβεται τους Ζακυνθινούς γιατί απ’ αυτούς ζει. Πάνε να κλείσουν όλα τα μικρά καταστήματα γιατί θα τους πάρουν το ψωμί. Ο μικρός δεν αντέχει να ανταγωνιστεί το μεγάλο. Το κλείσιμο των μικρών καταστημάτων θα είναι ζημιά για όλο τον τόπο».
Σε κάθε περίπτωση χθες Κυριακή δεν άνοιξε κανένα πολυκατάστημα στο νησί μας και η πλήρης εφαρμογή του νόμου είναι αποτέλεσμα της δράσης του Συλλόγου.