Η αυλαία της φετινής τουριστικής περιόδου άνοιξε με το πρώτο αεροπλάνο που ήλθε την Κυριακή 29 Μαρτίου και έφερε 171 επιβάτες από τη Μ. Βρετανία. Πρόκειται για αεροσκάφος της Easy Jet που προσγειώθηκε στο διεθνές αεροδρόμιο Ζακύνθου στη 1.30 το μεσημέρι.
Όπως γίνεται συνήθως με αυτή την πρώτη πτήση που πραγματοποιείται νωρίς σε σύγκριση με τις μαζικές αφίξεις τουριστών, μετέφερε από τη Μ. Βρετανία εργαζόμενους στο νησί μας, εκπροσώπους από εταιρείες αλλά και βρετανούς που μένουν στο νησί τους περισσότερους μήνες του χρόνου.
Το αεροσκάφος της Easy Jet αναχώρησε στις 2.30 το μεσημέρι με 67 επιβάτες.
Η επόμενη πτήση θα γίνει στις 3 Απριλίου και θα είναι η πρώτη πτήση της RYAN AIR από το Βέλγιο.
Η σεζόν φέτος ξεκίνησε με καλά προγνωστικά και οι αφίξεις θα πάνε πολύ καλά, σύμφωνα με τις δηλώσεις των ειδικών και των επαγγελματιών του τουρισμού. Αύξηση αναμένεται να έχουν στις αφίξεις από την Ολλανδία και τη Μ. Βρετανία.
Τα τσάρτερ με πτήσεις από την Ολλανδία αρχίζουν να έρχονται στη Ζάκυνθο, όπως κάθε χρόνο, τα τέλη Απριλίου. Φέτος η πρώτη πτήση από το Άμστερνταμ θα γίνει στις 18 Απριλίου και θα ακολουθήσουν πτήσεις από την ίδια πόλη προς το νησί μας στις 24,25, 27, 28 και 29 Απριλίου.
Το αεροδρόμιο του νησιού μας είναι έτοιμο για την υποδοχή των επισκεπτών και εκείνο που αναμένουν οι αρχές είναι η βελτίωση των καιρικών συνθηκών για να αρχίσουν εργασίες καθαριότητας και συντήρησης σε διάφορα σημεία που χρήζουν παρεμβάσεων.
Της Αγγελικής Ξενόφου