Σε αγώνα δρόμου για την οριστική αντιμετώπιση του προβλήματος των απορριμμάτων στη Ζάκυνθο έχει αποδυθεί η νέα δημοτική αρχή υπό την πίεση των προστίμων που πρόκειται να επιβάλλει στη χώρα μας το δικαστήριο της Ευρωπαικής ένωσης στην περίπτωση που δεν κλείσει οριστικά και αμετάκλητα ο ΧΥΤΑ στο Σκοπό.
Στην διάρκεια του πρόσφατου ταξιδιού στην Αθήνα ο Δήμαρχος Παύλος Κολοκοτσάς και οι συνεργάτες του είχαν την ευκαιρία να θέσουν επί τάπητος στους αρμόδιους υπουργούς το όλο ζήτημα και να συμφωνήσουν στην διαδικασία που θα επιτρέψει την γρήγορη αντιμετώπισή του.
Συγκεκριμένα ο Δήμαρχος Ζακύνθου πραγματοποίησε συνάντηση με τον υπουργό Εσωτερικών κ. Αργύρη Ντινόπουλο και τον υφυπουργό Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας κ. Οδυσσέα Κωνσταντινόπουλο, με κύριο θέμα συζήτησης την εξασφάλιση χρηματοδότησης για την προμήθεια μηχανολογικού εξοπλισμού της μονάδας ολοκληρωμένης διαχείρισης απορριμμάτων.
Μετά από συνεννοήσεις του Υπουργού Εσωτερικών με τον Υπουργό Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής κ. Γιάννη Μανιάτη και τον υφυπουργό Ανάπτυξης Οδυσσέα Κωνσταντινόπουλο, συμφωνήθηκε να διατεθεί από διάφορες πηγές, καταρχήν, πίστωση ύψους 1 εκ. ευρώ.
Με αυτό το ποσό και με την διαδικασία του κατεπείγοντος η νέα δημοτική αρχή πρόκειται να δημοπρατήσει πολύ σύντομα την προμήθεια του απαραίτητου εξοπλισμού για την επεξεργασία των απορριμμάτων στη Ζάκυνθο.
Η εγκατάσταση θα γίνει σε δημοτικό οικόπεδο και το υπουργείο Εσωτερικών ανέλαβε να ξεμπλοκάρει όλες τις γραφειοκρατικές αγκυλώσεις που ενδέχεται να προκαλέσουν καθυστερήσεις στην διαδικασία εκτέλεσης του έργου.