Ομόφωνα επανεξελέγη στη θέση του Προέδρου από όλα τα μέλη της Λιμενικής Επιτροπής ο δημοτικός σύμβουλος της αντιπολίτευσης και συνταξιούχος πλοίαρχος Άκης Ζήβας στην προχθεσινή συνεδρίαση του οργάνου.
Την συνεδρίαση που είχε ως μοναδικό θέμα την εκλογή Προέδρου συγκάλεσε ο Αντιπρόεδρος της Επιτροπής και Λιμενάρχης Ζακύνθου Νίκος Κοκκάλας, μετά από δύο διαδοχικές αναβολές καθώς οι εξελίξεις με την ακτή του Ναυαγίου ανέτρεψαν τον αρχικό σχεδιασμό. Είχε προηγηθεί η δημοσίευση σε ΦΕΚ της απόφασης του Γενικού Γραμματέα Αποκεντρωμένης Διοίκησης για την συγκρότηση της Λιμενικής Επιτροπής με νέα μέλη.
Στις δηλώσεις του μετά την επανεκλογή του, ο κ. Ζήβας ευχαρίστησε τα παλιά και τα νέα μέλη της Επιτροπής για την συνεργασία, ενώ αναφέρθηκε στον σχεδιασμό που θα ακολουθήσει. Σύμφωνα με την απόφαση του Γενικού Γραμματέα η Λιμενική Επιτροπή του Λιμενικού Ταμείου Ζακύνθου αποτελείται από τους κάτωθι:
1. Πλωτάρχη Λ.Σ. Κοκκάλα Νικόλαο αναπληρούμενο από τον Ανθυποποπλοίαρχο Λ.Σ. Δώνο Μηνά του Σωτηρίου, νόμιμο αναπληρωτή του.
2. Βαβάση Παναγιώτα Προϊσταμένη του Τελωνείου Ζακύνθου, αναπληρούμενη από το Δρόσο Γεώργιο νόμιμο αναπληρωτή της.
3. Ανδρωνά Αλεξάνδρα Πολιτικό Μηχανικό, αναπληρούμενη από τη Μαυρία Αγγελική Πολιτικό Μηχανικό,
4. Βαρβαρίγο Δημήτριο Αντιδήμαρχο Ζακύνθου αναπληρούμενο από τον Κόκκορη Κωνσταντίνο Δημοτικό Σύμβουλο Ζακύνθου, εκπροσώπους της Π.Ε.Δ. Ιονίων Νήσων.
5. Μαλαφούρη Νικολέτα, αναπληρούμενη από τον Κόττη Φώτιο εκπροσώπους του Επιμελητηρίου Ζακύνθου.
6. Ζουρμπάνο Δραγανίγο Σπύρο αναπληρούμενο από τον Κωνσταντίνου Γιώργο, εκπροσώπους του Εργατοϋπαλληλικού Κέντρου Ζακύνθου.
7. Κεφαλληνό Ιωάννη ναυτικό πράκτορα που δραστηριοποιείται στη Ζάκυνθο, αναπληρούμενο από το Σταμίρη Ιωάννη, ναυτικό πράκτορα εκπρόσωπο της ΙΣΑΛΑ ιδιωτικής κεφαλαιουχικής εταιρείας, που δραστηριοποιείται στη Ζάκυνθο.
8. Πλαρινό Σπύρο Σωκράτη πυροσβέστη, αναπληρούμενο από την Παπαδάτου Αγγελική του Νικολάου, Δικηγόρο.
9. Ζήβα Θεόδωρο συνταξιούχο Πλοίαρχο Εμπορικού Ναυτικού, αναπληρούμενο από το Κακολύρη Διονύσιο, συνταξιούχο Τραπεζικό υπάλληλο.
«Ευχαριστώ για την συνεργασία τα μέλη της απερχόμενης διοίκησης αλλά ευχαριστώ και τα νέα μέλη για την εμπιστοσύνη τους. Πιστεύω πως η τριετία που ολοκληρώθηκε ήταν πετυχημένη και ελπίζω να είναι εποικοδομητική και η τριετία που θα ακολουθήσει» δήλωσε χαρακτηριστικά ο κ. Ζήβας για την επανεκλογή του.
Μεταξύ των έργων που δρομολογούνται είναι η αποκατάσταση του πεζοδρομίου μπροστά από το κτήριο της Εφορίας, η αλλαγή του δαπέδου στην στρατιωτική γέφυρα, η κατασκευή της Παιδικής Χαράς στην πλατεία Λαδικού, η συντήρηση των εκδοτηρίων και της αποθήκης στο μώλο του Αγίου Νικολάου, η αποκατάσταση της πλατείας Μάρκοβιτς.
Υπεγράφη ο νέος Οργανισμός
Μεταξύ άλλων ο Πρόεδρος της Λιμενικής Επιτροπής ανακοίνωσε πως προχθές υπεγράφη από τον αρμόδιο Γενικό Γραμματέα του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας η απόφαση για το νέο Οργανόγραμμα του Λιμενικού Ταμείου. Σύντομα αναμένεται να γίνει η προκήρυξη για συνολικά 5 νέες θέσεις, ενός μηχανικού, δύο εισπρακτόρων, ενός εργάτη και ενός υδραυλικού.
Ηλεκτροφωτισμός της γέφυρας
Στο επόμενο συμβούλιο της Λιμενικής Επιτροπής αναμένεται να εγκριθεί η μελέτη για την αποκατάσταση του δαπέδου της στρατιωτικής γέφυρας, η οποία έχει ήδη ολοκληρωθεί και παραδοθεί στο Λιμενικό Ταμείο από το Γενικό Επιτελείο Στρατού και τη Διεύθυνση της ΜΟΜΚΑ.
Για την παρέμβαση αυτή θα δαπανηθούν 40.000 ευρώ, τα χρήματα δηλαδή που εισέπραξε το Λιμενικό Ταμείο από την εμποροπανήγυρη του Αγίου Διονυσίου.
Προς το παρόν βρίσκονται σε εξέλιξη εργασίες για τον ηλεκτροφωτισμό της γέφυρας καθώς ξεκίνησαν οι εκσκαφές για να περάσουν τα καλώδια του δικτύου της ΔΕΗ.
ΤΗΣ ΜΑΡΙΛΕΝΑΣ ΠΑΠΑΔΑΤΟΥ