Παρά τις άσχημες καιρικές συνθήκες και την ψιλή βροχή που απέτρεψαν πολλούς συμπολίτες μας από το να παρευρεθούν στις καθιερωμένες εκδηλώσεις για την εθνική Επέτειο, το νησί μας τίμησε χθες την διπλή μεγάλη γιορτή της 25ης Μαρτίου.
Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν στις 10. 30 το πρωί στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό όπου τελέστηκε επίσημη πανηγυρική δοξολογία, στην οποία χοροστάτησε ο Μητροπολίτης Ζακύνθου Διονύσιος, ενώ ακολούθησε η εκφώνηση του πανηγυρικού λόγου της ημέρας από το Διευθυντή του 1ου Γυμνασίου Παναγιώτη Δρογγίτη.
Τη δοξολογία ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση μπροστά από το Ηρώο των Πεσόντων και η κατάθεση στεφάνων στο μνημείο από τις αρχές, τους αναπήρους πολέμου, τις εφεδροπολεμιστικές και αντιστασιακές οργανώσεις, τους οδηγούς και τους προσκόπους.
Λίγο μετά τις 11.30 ξεκίνησε η παρέλαση μπροστά από το Διοικητήριο, με τα βλέμματα να συγκεντρώνουν τα μικρά παιδάκια των Παιδικών Σταθμών του νησιού, που παρέλασαν με παραδοσιακές φορεσιές.
Στην δεξίωση που ακολούθησε στο Διοικητήριο από την Περιφερειακή Ενότητα Ζακύνθου, οι εκπρόσωποι των τοπικών αρχών ανέδειξαν με τις δηλώσεις τους το μήνυμα της ημέρας, κάνοντας παραλληλισμό των αγώνων που έκανε το 1821 ο ελληνισμός, με τις νέες περιπέτειες που καλείται σήμερα να αντιμετωπίσει η χώρα μας.
Μητροπολίτης Ζακύνθου Διονύσιος «Να είμαστε αντάξιοι απόγονοι ηρώων και αγίων»
«Το μήνυμα της σημερινής εθνικής και θρησκευτικής εορτής είναι πως οι Έλληνες πρέπει να ζούμε μέσα στο πάντα αποκαλυπτικό θείο και υπέρλογο βάθος του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου και της Εθνικής Επετείου. Μακριά από τα απατηλά τεχνάσματα των δήθεν πολιτισμένων για να είμαστε αντάξιοι απόγονοι ηρώων και αγίων»
Υφυπουργός Αθλητισμού Στ. Κοντονής :
«Οι αγώνες του λαού καθοδηγούν τη δράση μας»
«Γιορτάζουμε σήμερα την εξέγερση ενός λαού που αποφάσισε από σκλάβος να ζήσει ως ελεύθερος. Ήταν μια διαδικασία μεγάλη και πρωτόγνωρη για την Ευρώπη, αφού οι απλοί άνθρωποι του λαού μας που επαναστάτησαν ήταν οι πρώτοι στην Ευρώπη και δημιούργησαν το πρώτο ελεύθερο κράτος που αντιστάθηκε στις μεγάλες αυτοκρατορίες. Σπουδαίοι βαλκανικοί λαοί ακολούθησαν το παράδειγμα των Ελλήνων. Τους τιμούμε μια που και σήμερα καθοδηγούν τη δράση του ελληνικού λαού. Όπως εκείνοι αποφάσισαν να τινάξουν τα δεσμά της δουλείας, έτσι και ο ελληνικός λαός στις τελευταίες εκλογές προχώρησε από την οργανωμένη τρομοκρατία και τον φόβο και ανέδειξε μια Κυβέρνηση που μάχεται για τα εθνικά δίκαια με τρόπο υπεύθυνο και πατριωτικό. Αυτό το δρόμο, της υπεράσπισης των λαϊκών συμφερόντων θα τον φέρουμε πέρας ως το τέλος» σημείωσε
Αντιπεριφερειάρχης Λ. Νιοτόπουλος:
«Οφείλουμε στους προγόνους μας να ενώσουμε τις δυνάμεις μας και να πάμε μπροστά»
«Η σημερινή ημέρα είναι ημέρα γιορτής για όλο τον ελληνικό λαό. Ένα μικρό κομμάτι του λαού μας εξεγέρθηκε εναντίον μιας μεγάλης αυτοκρατορίας. Δεν φοβήθηκαν και δεν τους τρόμαξε ούτε το μέγεθος της αυτοκρατορίας, ούτε το γεγονός ότι δεν είχαν άλλες δυνάμεις στο Εξωτερικό να τους στηρίξουν. Οι Έλληνες ένωσαν τις πενιχρές τους δυνάμεις, βρήκαν τη ψυχική δύναμη που χρειάστηκε, αντιτάχθηκαν και βρήκαν το βηματισμό για τη δημιουργία του σύγχρονου ελληνικού κράτους. Χρωστάμε πολλά στους προγόνους μας και οφείλουμε στην παρακαταθήκη που μας άφησαν να ενώσουμε τις δυνάμεις μας και να προχωρήσουμε μπροστά» σημείωσε ο Αντιπεριφερειάρχης Λευτέρης Νιοτόπουλος.
Δήμαρχος Π. Κολοκοτσάς : «Συνεργασία και ομόνοια το παράδειγμα των προγόνων μας»
«Η σημερινή ημέρα είναι γιορτή για τον ελληνισμό και την χριστιανοσύνη. Οι πρόγονοί μας αγωνίστηκαν μόνοι τους χωρίς βοήθεια με στόχο την Ελευθερία την οποία εμείς και τα παιδιά μας απολαμβάνουμε. Χρειάζεται μεγάλος αγώνας από όλους για να αντεπεξέλθουμε στις σημερινές δυσκολίες σε συνεργασία με τους εταίρους μας αλλά κυρίως στηριζόμενοι στις δικές μας δυνάμεις. Πρέπει να εργαστούμε με ομόνοια και συνεργασία για να πετύχουμε και αυτό προσπαθούμε και για τη Ζάκυνθο, ώστε να αφήσουμε κάτι καλύτερο για τα παιδιά μας» σημείωσε στο δικό του μήνυμα ο Δήμαρχος Παύλος Κολοκοτσάς τονίζοντας πως οι σημερινοί Έλληνες δεν έχουν παρά να διδαχτούν από τους προγόνους τους.