Το Σαββάτο 21 Φεβρουαρίου στις 6 το απόγευμα ξεκίνησε η πομπή του Βενετσιάνικου Γάμου από την πλατεία του Αγίου Παύλου και κατέληξε στην πλατεία Αγίου Μάρκου, ενώ φέτος το δρώμενο ήταν εμπλουτισμένο με νέα σκηνικά και κοστούμια. Ο καλός καιρός βοήθησε να διεξαχθούν κανονικά όσα είχαν προγραμματιστεί.
Ο Βενετσιάνικος Γάμος μετά από διακοπή ενός χρόνου, επανήλθε στο προσκήνιο και ο δημιουργός του Αντώνης Μιλάνος κάθε φορά προσθέτει και κάτι νέο στο δρώμενο. Με δηλώσεις που έκανε στον –Ε- η κ. Σταματία Μιλάνου έκανε γνωστό ότι η τελετή είχε και μήνυμα που εστάλη στα πέρατα της γης. Στη διάρκεια του δρώμενου ένα τεράστιο πανώ άνοιξε και έστειλε το μήνυμα της επιστροφής των μαρμάρων του Παρθενώνα εκεί που ανήκουν, στην Ελλάδα.
Το δρώμενο έχει τις ρίζες του στον 16ο αιώνα, την εποχή που οι Βενετσιάνοι είχαν καταλάβει τη Ζάκυνθο και .η σύνθεσή του παραπέμπει σε εκείνη την εποχή.
Οι εντυπωσιακές φορεσιές και οι μεγαλειώδεις πομπές στους γάμους έχουν καταγραφεί στο πέρασμα των χρόνων.
Η πομπή του βενετσιάνικου γάμου από την κεντρική οδό Αλ. Ρώμα της πόλης, με σαλπιγκτές, τοξότες και κοστούμια εποχής, διασχίζει το ιστορικό κέντρο της πόλης και καταλήγει στην Πλατεία Αγ. Μάρκου, όπου εκεί εκτυλίσσεται το δρώμενο με τη στέψη, την ανταλλαγή δώρων και πλούσια χορευτικά. Στην πομπή συμμετέχουν σχήματα από όλο το Ιόνιο, από την Κέρκυρα, την Κεφαλονιά, τη Λευκάδα και τη Ζάκυνθο με παραδοσιακά τους κοστούμια. Στη συνέχεια, με τις απαραίτητες τιμές, γίνεται η τελετή του γάμου, παρουσία του Νοδάρου (συμβολαιογράφου). Η μεγαλειώδης πομπή του γάμου ανοίγει με τυμπανιστές και σημαιοφόρους. Ακολουθούν οι νεόνυμφοι και οι κοντινοί συγγενείς τους. Η νόνα μεταφέρεται μέσα σε λεντίκα (κλειστό φορείο, εξαιρετικής τέχνης, μέσα στο οποίο μετέφεραν τους ευγενείς), ενώ ακολουθούν τα σεντούκια της νύφης με τα προικιά. Την πομπή πλαισιώνουν οι προσκεκλημένοι, οι οποίοι φορούν ακριβή αντίγραφα στολών του 16ου αιώνα, ενώ κορίτσια κρατούν κάνιστρα με ροδοπέταλα και μπομπονιέρες. Ακολουθεί το γαμήλιο γλέντι, με αναγεννησιακούς χορούς και πολλά τοπικά παραδοσιακά εδέσματα.