Στις 20 Αυγούστου θα αρχίσει η κυνηγετική περίοδος και ο Πρόεδρος του Κυνηγετικού Συλλόγου Ζακύνθου Διονύσης Φιορεντίνος μιλώντας στον –Ε- είπε ότι δεν αναμένεται να αλλάξει κάτι φέτος στην Κανονιστική του Υπουργείου που θα εκδοθεί το επόμενο διάστημα.
Την περασμένη εβδομάδα έγινε η συνέλευση του Κυνηγετικού Συλλόγου και εκεί εγκρίθηκαν αποφάσεις και πεπραγμένα.
Αναφερόμενος στις άδειες κυνηγιού ο Πρόεδρος κ. Φιορεντίνος είπε: «Από τις 5 με 10 Αυγούστου αρχίζει η έκδοση των αδειών θήρας. Πανελλαδικά η μείωση των αδειών είναι 35% και αυτό παρατηρείται περισσότερο στα μεγάλα αστικά κέντρα. Στο νομό μας η μείωση είναι γύρω στο 15%».
Για τα θηράματα ο Πρόεδρος είπε ότι με τις φωτιές μειώνονται οι εκτάσεις που βρίσκονται τα θηράματα ενώ επηρεάζουν και οι καιρικές συνθήκες. «Εμείς που είμαστε σε νησί αναμένουμε θηράματα από το βορρά και άρα θέλουμε βαρύ χειμώνα με κρύο για να έλθουν εδώ τα πουλιά. Πέρυσι η χρονιά δεν ήταν καλή και δεν είχαμε πολλά θηράματα στο νησί μας. Για τα πουλιά που μεταναστεύουν οι ειδικοί που παρατηρούν λένε ότι αλλάζουν τα περάσματα των πουλιών. Στα Σκόπια και τη Βουλγαρία μαθαίνουμε ότι υπάρχει μεγάλος αριθμός τρυγονιών και εμείς το γνωρίζουμε γιατί οι Ζακυνθινοί ταξιδεύουν σε αυτά τα μέρη για να κυνηγήσουν» ανέφερε ο κ. Φιορεντίνος.
Για τα χημικά της Συρίας που θα πέσουν στη Μεσόγειο ο κ. Φιορεντίνος είπε ότι η μόλυνση του περιβάλλοντος επηρεάζει όλη την αλυσίδα, τα ψάρια και τα πουλιά και συμπλήρωσε πως πρέπει να εξετάζουμε τις ευθύνες και όχι να αναζητάμε μια πολύ μικρή ευθύνη των κυνηγών από τη θανάτωση των πουλιών και να αφήνουμε τους μεγάλους που κάνουν την καταστροφή.
Τέλος για τις φωτιές που έχουμε τελευταία στα δάση του νησιού μας ο Πρόεδρος του Κυνηγετικού Συλλόγου είπε πως παρατηρείται σε συγκεκριμένα μέρη να μπαίνουν φωτιές. «Εμείς έχουμε εθελοντές που γυρίζουν και προσπαθούμε να αποτρέψουμε τις φωτιές. Οι κυνηγοί δεν θέλουν τις φωτιές που μπαίνουν στα δάση γιατί τα χρειάζονται και προστατεύουν τη φύση ώστε να κυνηγούν» κατέληξε ο κ . Φιορεντίνος.