Την περιοχή του Λίβα που γίνεται η διαχείριση των απορριμμάτων επισκέφθηκε προχθές ο Δήμαρχος ο οποίος είδε από κοντά πως είναι ο χώρος μετά από ένα καλοκαίρι που το νησί μας υποδέχτηκε χιλιάδες τουρίστες.
Αν αναλογιστούμε ότι φέτος σε καθημερινή βάση έπρεπε να συγκεντρωθούν 200 τόνοι σκουπιδιών, με δεδομένη την προβληματική κατάσταση του Συνδέσμου Καθαριότητας και την έλλειψη επαρκούς προσωπικού και μηχανημάτων, ο Λίβας μας έβγαλε ασπροπρόσωπους.
Στο οικόπεδο που χρησιμοποιείται για τη διαχείριση από την ανάδοχο εταιρεία γίνεται η γνωστή διαδικασία και μέχρι τώρα έχει μαζευτεί μεγάλη ποσότητα από κομπόστ που βρίσκεται μέσα στις ειδικές για το σκοπό αυτό σακούλες.
Ο Δήμαρχος από την πλευρά του αφού είδε τους χώρους και τις εργασίες που γίνονται καθημερινά, ευχαρίστησε την εταιρεία ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ για τη συνεργασία και την συνεχάρη για το αποτέλεσμα. Επίσης ο κ. Κολοκοτσάς ευχαρίστησε όλους τους εργαζόμενους στον τομέα της καθαριότητας για τη δουλειά που έκαναν αυτό το καλοκαίρι ώστε με λίγα μέσα να υπάρχει αποτέλεσμα.
«Οι εργασίες για το εργοστάσιο προχωράνε κανονικά και ευελπιστώ ότι μέχρι τις αρχές του 2020 θα έχουν ολοκληρωθεί τα έργα», είπε ο Δήμαρχος ο οποίος ζήτησε από τους κατοίκους του νησιού να δείξουν έμπρακτα ότι αγαπάνε τον τόπο τους και να μην πετάνε τα σκουπίδια παντού και ειδικά τα ογκώδη. Ζήτησε από όλους να αναλάβουν τις ευθύνες τους σε αυτό τον τομέα, πολίτες, πολιτικούς και εργαζόμενους.
Τα έργα στον τομέα της διαχείρισης των απορριμμάτων, είναι αξίας πολλών εκατομμυρίων ευρώ και αφορούν διαφορετικές δημοπρασίες, όμως δεν πρέπει να χαθεί καθόλου χρόνος γιατί η ολοκλήρωσή τους δεν είναι εύκολη υπόθεση και οι ανάγκες του νησιού κάθε καλοκαίρι μεγαλώνουν. Αυτό το καλοκαίρι του 2018 ξεπεράσαμε σε αφίξεις τουριστών όλα τα προηγούμενα χρόνια και για τον επόμενο χρόνο πάλι οι αφίξεις θα έχουν άνοδο, άρα και οι ανάγκες θα είναι μεγαλύτερες.
Προς το παρόν έχουν γίνει οι δημοπρασίες για το δρόμο που οδηγεί στο Λίβα και για την προμήθεια του εξοπλισμού απορριμμάτων. Ο δρόμος είναι μακρύς ακόμα μέχρι να φτάσουμε στο τέλος και να παραδοθούν όλα τα έργα.
ΤΗΣ ΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΞΕΝΟΦΟΥ