Ανακοινώθηκε από το Λιμεναρχείο
Από το Λιμεναρχείο Ζακύνθου έγινε γνωστό ότι στο λιμάνι ισχύουν απαγορεύσεις για δύο επιπλέον μήνες και το μέτρο αφορά τα σημεία που υπέστησαν ζημιές από τους σεισμούς.
Εκεί που βρίσκεται ο τραπεζοειδής προβλήτας αλλά και στο σημείο που είναι ο εγκάρσιος μόλος έχουν γίνει καθιζήσεις με το σεισμό της 26ης Οκτωβρίου 2018 και η αποκατάστασή τους δεν έχει αρχίσει ακόμα.
Για το λόγο αυτό το Λιμεναρχείο την προπαραμονή του νέου έτους έδωσε τις ακόλουθες ανακοινώσεις:
Για το χρονικό διάστημα από 01/01/2020 έως και 29/02/2020 την απαγόρευση εισόδου οχημάτων και πεζών εντός του «τραπεζοειδούς προβλήτα» Αγ. Διονυσίου Ζακύνθου.
Οι παραβάτες της ανωτέρω απόφασης τιμωρούνται σύμφωνα με το άρθρο 296 Γ.Κ.Λ. Ζακύνθου (ΦΕΚ 330 Β΄/78)
Για το χρονικό διάστημα από 01/01/2020 έως και 29/02/2020 την απαγόρευση εισόδου πεζών εντός του «εγκάρσιου μόλου» εντός του λιμένα Αγίου Νικολάου (Πόρτο) Ζακύνθου.
Οι παραβάτες της ανωτέρω Απόφασης τιμωρούνται σύμφωνα με το άρθρο 296 Γ.Κ.Λ. Ζακύνθου (ΦΕΚ Β΄ 330 /78), ανακοίνωσε το Λιμεναρχείο.
Μέτρα για τη μεταλλική γέφυρα
Για το χρονικό διάστημα από 01/01/2020 έως και 29/02/2020, την διέλευση από την νέα Προσωρινή Συναρμολογούμενη Μεταλλική Στρατιωτική Γέφυρα Ποταμού Αγίου Χαραλάμπη τύπου «BAILEY» (μονής λωρίδας), των ακόλουθων οχημάτων:
α) με μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος (σαράντα) 40 τόνοι,
β) με μέγιστο βάρος ανά άξονα (οκτώ) 8 τόνοι,
γ) με επιτρεπόμενη απόσταση μεταξύ των οχημάτων (δεκαπέντε) 15 μέτρα, με αποκλειστική κατεύθυνση από την οδό Βαρβάκη προς την οδό Κ. Λομβάρδου και με παράλληλη λειτουργία της ήδη υφιστάμενης γέφυρας προκειμένου να καλύψει ανάγκες κυκλοφοριακού φορτίου, κυρίως κατά τους θερινούς μήνες.
Την απαγόρευση διέλευσης των πεζών, από την νέα Προσωρινή Συναρμολογούμενη Μεταλλική Στρατιωτική Γέφυρα Ποταμού Αγίου Χαραλάμπη τύπου «BAILEY».
Η παρούσα απόφαση να δημοσιευθεί – ανακοινωθεί στα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης και στον Τοπικό Ημερήσιο Τύπο.-