Η πληροφορία ήλθε στο φως με αφορμή καταγγελία που έφτασε στην Αστυνομία από περιοίκους που έβλεπαν τις μύγες, τα κουνούπια και τα τρωκτικά να πολλαπλασιάζονται ταχύτατα.
Σε οικόπεδο που βρίσκεται όχι μακριά από τις εγκαταστάσεις του βιολογικού, θάβονται λύματα και λυματολάσπη τα οποία μετά σκεπάζονται με χώμα.
Το ζητούμενο είναι η τήρηση των υγειονομικών κανονισμών καθώς αυτού του είδους το απόβλητο χρειάζεται επεξεργασία για να μην προκαλέσει επιπλέον ρύπανση ή μόλυνση.
Βεβαίως στο νησί μας που η ανάπτυξη ήλθε με βήμα ταχύ και οι υποδομές έγιναν με τη λογική σπεύδε βραδέως, τίποτα δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά όση καλή θέληση κι αν υπάρχει. Πρέπει όμως να γίνει αντιληπτό πως κοντά σε κατοικημένες περιοχές δεν γίνεται να θάβονται απόβλητα…
Για να είμαστε όμως δίκαιοι με όλες τις πλευρές πρέπει να ζητήσουμε από τους αρμόδιους της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων και του Υπουργείου Περιβάλλοντος να δώσουν σαφείς απαντήσεις για τη διαχείριση της λυματολάσπης από τη στιγμή που αυτή δεν μεταφέρεται στο ΧΥΤΑ.
Ειδικά στις νησιωτικές περιοχές που έχουν τουρισμό, οι ποσότητες των αστικών λυμάτων που επεξεργάζονται οι βιολογικοί είναι μεγάλες και ως εκ τούτου μεγαλώνει και η παραγόμενη ποσότητα της λυματολάσπης.
Πώς λοιπόν και πού θα γίνει η διαχείρισή της;
Σίγουρα όχι με ταφή σε οικόπεδα κοντά σε κατοικημένες περιοχές.
*Η φωτογραφία είναι αρχείου