Tης Αγγελικής Ξενόφου
Σε κατάσταση εγκατάλειψης βρίσκεται το Πολυδύναμο ιατρείο Βολιμών το οποίο δεν έχει προσωπικό και δεν μπορεί να λειτουργήσει και να προσφέρει υπηρεσίες στους κατοίκους των ορεινών.
Μιλώντας στον –Ε- ο Πρόεδρος του Αναπτυξιακού Συλλόγου της ορεινής Ζακύνθου Γιάννης Κατσαρός ανέφερε ότι ο γιατρός κάθεται μία με δύο ώρες και μόνο για να γράψει τα φάρμακα των ασθενών!
«Αυτό δεν μπορεί να συμβαίνει σε μία απομακρυσμένη και δυσπρόσιτη περιοχή που το ιατρείο πρέπει να εξυπηρετεί 10 χωριά. Δαπανήθηκαν εκατομμύρια για τη λειτουργία του και στόχος ήταν να εξυπηρετεί το 30% του νησιού» ανέφερε ο κ. Γιάννης Κατσαρός.
Δεν είναι δυνατόν να έρχεται γιατρός κάθε 10 ημέρες, συμπλήρωσε ο Πρόεδρος του Συλλόγου.
Η κατάσταση στο Πολυδύναμο ιατρείο Βολιμών είναι γνωστή τα τελευταία χρόνια αλλά όσο περνά ο καιρός επιδεινώνεται. Ο χώρος διαθέτει μηχανήματα και εξοπλισμό για να προσφέρει υπηρεσίες και δεν μπορεί να απαξιώνεται.
Ο κ. Κατσαρός έκανε γνωστό πως ο Σύλλογος έστειλε έγγραφο στο Υπουργείο Υγείας με το οποίο περιγράφονται όλα τα προβλήματα και σημείωσε πως η νέα κυβέρνηση πρέπει να διορθώσει τα πράγματα. «Για το ΣΥΡΙΖΑ είναι ευκαιρία να βάλει τα πράγματα στη σειρά και η κοινωνία θα είναι δίπλα του. Απομένει σε αυτούς που κυβερνάνε να μας δείξουν ότι πιστεύουν αυτά που έλεγαν» συμπλήρωσε ο Πρόεδρος του Αναπτυξιακού – Εκπολιτιστικού Συλλόγου της ορεινής Ζακύνθου.