Μάχη με τις φλόγες δίνει από το απόγευμα του Σαββάτου στο Σκοπό Ζακύνθου όλη η δύναμη της Πυροσβεστικής με τα οχήματα και τον εξοπλισμό της για να αποτρέψει την καταστροφή του αρχαίου δάσους με τις βελανιδιές και του ιστορικού Μοναστηριού της Παναγίας της Σκοπιώτισσας που λίγο έλειψε να παραδοθεί στις φλόγες.
Με ηρωισμό και αυταπάρνηση όλοι οι άνδρες της Πυροσβεστικής υπηρεσίας, υπό την καθοδήγηση του διοικητή της, και με τη συνδρομή δύο πυροσβεστικών αεροσκαφών, τύπου καναντέρ, κατάφεραν αργά το βράδυ να την περιορίσουν στη νότια πλευρά του Σκοπού εκεί που υπάρχει μόνο αυτοφυής βλάστηση και περιορισμένος αριθμός από δέντρα.
Η φωτιά ξεκίνησε από τα παλιά μεταλεία Μηχαηλίδη, στη δυτική πλευρά του Σκοπού προς το Καλαμάκι και εξαιτίας των δυνατών ανέμων, πολύ γρήγορα επεκτάθηκε σε όλο το βουνό.
Αρχικά η φωτιά κινήθηκε ανατολικά και βόρεια και έφτασε μέχρι την αυλή της Παναγίας της Σκοπιώτισσας αλλά στη συνέχεια η μεταστροφή του ανέμου την οδήγησε προς τα νότια.
Η Πυροσβεστική κινητοποίησε όλες τις δυνάμεις που διαθέτει στο νησί και την συνέδραμαν αποφασιστικά υδροφόρες από ιδιώτες και την ΔΕΥΑΖ. Υπολογίζεται ότι μέχρι το βράδυ είχαν καεί περισσότερα από 500 στρέμματα χορτολιβαδικών και δασικών εκτάσεων.
Ηταν η τρίτη απόπειρα εμπρησμού του Σκοπού που έγινε τις τελευταίες ημέρες με οδυνηρές συνέπειες για την περιοχή.
Φ.Σ.