Τον Σεπτέμβρη αναμένεται να ξεκινήσει και για τη Ζάκυνθο η διαδικασία κατεδάφισης αυθαίρετων κτισμάτων που έχουν οικοδομηθεί παράνομα σε αιγιαλούς, παραλίες και δασικές εκτάσεις με απόφαση της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδας και Ιονίων Νήσων.
Πρόκειται κυρίως για παράνομα τοιχία και άλλες μικρές κατασκευές, στην πλειοψηφία τους πάνω σε αιγιαλούς και παραλίες και η κατεδάφισή τους θα γίνει με την χρηματοδότηση του Πράσινου Ταμείου και αφού ολοκληρωθεί η ανάθεση αυτού του έργου από την Αποκεντρωμένη Διοίκηση σε εργολάβο.
Συνολικά στο νησί μας φαίνεται να υπάρχουν περίπου 25 τέτοια κτίσματα που όπως προαναφέρθηκε είναι μικρής έκτασης.
Όπως είναι γνωστό η διαδικασία έχει ήδη ξεκινήσει στην Πελοπόννησο και θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες περιοχές, μετά την σχετική έγκριση που δόθηκε από το Υπουργείο Περιβάλλοντος και Κλιματικής Αλλαγής προκειμένου να κατεδαφιστούν όλα τα αυθαίρετα για τα οποία υπάρχουν ήδη πρωτόκολλα κατεδάφισης. Ειδικότερα, σύμφωνα με όσα έγιναν γνωστά σε πρόσφατα δημοσιεύματα, από τα συνολικά 643 τελεσίδικα πρωτόκολλα κατεδάφισης, η Διεύθυνση Τεχνικού Ελέγχου της Αποκεντρωμένης Διοίκησης είχε κατεδαφίσει μέχρι τις 28 Ιουλίου τα 170. Τα περισσότερα (77) βρίσκονταν στην Περιφέρεια Πελοποννήσου, τα 65 στη Δυτική Ελλάδα, ενώ 34 κατεδαφίσεις έγιναν στα Ιόνια Νησιά.
Σημειώνεται πως ο συνολικός αριθμός των αυθαιρέτων σε Πελοπόννησο, Δ. Ελλάδα, Ιόνια Νησιά εκτιμώνται σε 1.000, ενώ σύμφωνα με την Διοίκηση Αποκεντρωμένης Διοίκησης, η περιοχή της Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδας και Ιονίων Νήσων κατέχει την πρώτη θέση στη χώρα στις κατεδαφίσεις αυθαιρέτων σε αιγιαλούς και παραλίες.