Κατατέθηκε στο Υπουργείο Υποδομών η μελέτη για το Master plan του λιμανιού σύμφωνα με όσα έγιναν γνωστά από την Περιφερειακή Ενότητα. Το μελετητικό γραφείο που έχει αναλάβει την εργασία ενημέρωσε τον Αντιπεριφερειάρχη Ζακύνθου που έχει ήδη κατατεθεί ο φάκελος με τους περιβαλλοντικούς όρους, ενώ είναι γνωστό ότι οι αρχές του νομού έχουν βάλει σε προτεραιότητα την προβλήτα πρόσδεσης των κρουαζιεροπλοίων.
Σε συνέχεια της σύσκεψης που έγινε τον περασμένο Δεκέμβριο στη Ζάκυνθο, υπενθυμίζεται ότι υπήρξε χρονοδιάγραμμα που μπήκε και σύμφωνα με αυτό έπρεπε μέχρι την άνοιξη να είχαν κατατεθεί τα στοιχεία στο υπουργείο.
Σε κείνη τη συνάντηση στο Πνευματικό Κέντρο παρουσιάστηκαν οι προτάσεις της «Μελέτης Προγραμματικού Σχεδίου (Master Plan) Λιμένα Ζακύνθου» και παρευρέθηκαν οι μελετητές της αναδόχου εταιρείας, εκπρόσωποι από το Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών κ’ Δικτύων, καθώς και ο Γενικός Δ/ντής Συγκοινωνιακών Έργων Δ.ιονύσης Μακρής που είναι Ζακυνθινός.
Όλοι οι φορείς έχουν συμφωνήσει ότι από τα προτεινόμενα έργα για το λιμάνι πρέπει να είναι πρώτη η προβλήτα ώστε να προωθηθεί ο θαλάσσιος τουρισμός. Ο αριθμός των κρουαζιεροπλοίων που δέχεται κάθε καλοκαίρι η Ζάκυνθος είναι μικρός και η κατασκευή της προβλήτας θα τον αυξήσει.