΄Ένα ακόμα θύμα της ασφάλτου θρηνεί η Ζάκυνθος αφού έφυγε από κοντά μας ο 49χρονος Δημήτρης Ζησόπουλος από την Κύπρο ο οποίος τα τελευταία 20 χρόνια έμενε μόνιμα στο νησί μας.
Ο Δημήτρης έπεσε θύμα τροχαίου το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου και άφησε την τελευταία του πνοή στο Νοσοκομείο Ζακύνθου το πρωί της Κυριακής.
Ο δυστύχημα έγινε όταν ο Δημήτρης Ζησόπουλος έχασε τον έλεγχο της μηχανής που οδηγούσε και έπεσε πάνω σε οχήματα στην εθνική οδό Ζακύνθου – Κερίου. Το συμβάν έγινε λίγο πριν από τα φανάρια που βρίσκονται απέναντι από το γήπεδο.
Από τη σύγκρουση που ήταν σφοδρή ο Δημήτρης υπέστη πολλαπλές κακώσεις σε διάφορα σημεία του σώματός του. ‘Εχασε τη μάχη με τη ζωή χθες το πρωί και ακολούθως μεταφέρθηκε στην Πάτρα για νεκροψία και νεκροτομή.
Η ιατροδικαστική έκθεση αναφέρει ότι είχε πολλαπλές κακώσεις στο θώρακα, στη λεκάνη, στο αριστερό κάτω άκρο και εσωτερική αιμορραγία.
Σήμερα ο Δημήτρης Ζησόπουλος θα μεταφερθεί στη γενέτειρά του, την Κύπρο για να ταφεί. Τα έξοδα έχει αναλάβει ο Σύνδεσμος Καθαριότητας στον οποίο και εργαζόταν για πολλά χρόνια. Τη σορό του θα συνοδεύουν δύο συνάδελφοί του από το Σύνδεσμο που θα του πουν τον τελευταίο αποχαιρετισμό.
Στην Κύπρο ζουν οι γονείς του Δημήτρη και η Ζάκυνθος τον αποχαιρετά σε αυτό το ταξίδι χωρίς γυρισμό με ένα μεγάλο αντίο, με ένα πλατύ και γλυκό χαμόγελο, όπως ήταν και το δικό του χαμόγελο που το γνωρίσαμε όλο αυτό τον καιρό που έμεινε στη δεύτερη πατρίδα του, τη Ζάκυνθο.
Αιφνίδιος θάνατος
Ξαφνικά έχασε τη ζωή της μία 19χρονη Ουκρανή η οποία εργαζόταν σε ξενοδοχείο στο Λαγανά.
Η νεαρή κοπέλα υπέστη καρδιακό επεισόδιο και σωριάστηκε ξαφνικά μπροστά στα έκπληκτα μάτια των συναδέλφων της. Το ατυχές συμβάν έγινε χθες το πρωί.
Α.Ξ.