Της Μαριλένας Παπαδάτου
Λεπτομέρειες για τις ενέργειες που έγιναν και από την πλευρά του Αυτοτελούς Γραφείου για τη διαχείριση της Δημόσιας Περιουσίας (πρώην Κτηματική) για την απομάκρυνση του πολυσυζητημένου αγωγού της αποχέτευσης από την παραλία του Τσιλιβή, έδωσε η εκπρόσωπος της Υπηρεσίας Αγγ. Ζουρμπάνου, κάνοντας γνωστό πως ο ξενοδόχος που είναι υπεύθυνος για αυτή την παρέμβαση κλήθηκε να αποκαταστήσει το πρόβλημα και προφορικά δεσμεύτηκε πως θα το πράξει.
Θυμίζουμε πως η κ. Ζουρμπάνου, παρευρέθηκε στην σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε στο γραφείο της Εισαγγελέως την περασμένη Τετάρτη μαζί με τον Λιμενάρχη Ν. Κοκκάλα με σκοπό να ενημερώσουν για την κατάσταση και να συντονίσουν τις επόμενες ενέργειες ενώ όπως ανέφερε η ίδια η απομάκρυνση του αγωγού θα γίνει άμεσα υπό την επίβλεψη της υπηρεσίας της αλλά και της λιμενικής αρχής.
Όπως έγινε γνωστό από την πλευρά της, για το περιστατικό ενημερώθηκε από τον Λιμενάρχη αρχικά προφορικά την περασμένη Κυριακή και στην συνέχεια εγγράφως προκειμένου να πάρει μέτρα για την παράβαση που έχει γίνει στα όρια του αιγιαλού και το μεσημέρι της περασμένης Τετάρτης πραγματοποιήθηκε και αυτοψία στην ακτή.
Αξίζει να αναφέρουμε πως η κ. Ζουρμπάνου διευκρίνισε ότι μέχρι πρόσφατα δεν είχε ενημερωθεί επίσημα για την ύπαρξη του αγωγού στον αιγιαλό, σημειώνοντας πως ανεξάρτητα από τα δημοσιεύματα που είχαν γίνει από τον περασμένο Φλεβάρη, θα έπρεπε να λάβει γνώση της υπόθεσης αυτής από την αρμόδια υπηρεσία που είναι η ΔΕΥΑΖ.
Άλλωστε, με το θέμα του παράνομου αγωγού αποδεικνύεται πως είχε ασχοληθεί το διοικητικό συμβούλιο της Δημοτικής Επιχείρησης από τον περασμένο Φλεβάρη και μάλιστα είχε ληφθεί απόφαση ώστε να γίνει παρέμβαση προς τον ιδιώτη και να ζητηθεί η απομάκρυνσή του. Οι ενέργειες αυτές όμως δεν κατέληξαν πουθενά και το Εξώδικο από τη ΔΕΥΑΖ προς τον ξενοδόχο έγινε τελικά πριν από λίγες ημέρες και αφού είχε προηγηθεί η ρύπανση της παραλίας.
«Ενημερώθηκα πως η ΔΕΥΑΖ έκανε κάποιες ενέργειες προς τον ιδιώτη. Θα μπορούσε από τότε να μας ενημερώσει και εμάς για να κάνουμε τότε τις ενέργειες που κάνουμε τώρα και να αποφύγουμε την ρύπανση προς την θάλασσα» ανέφερε η κ. Ζουρμπάνου και συμπλήρωσε πως ήδη έχει γίνει έγγραφο προς την εταιρεία που ήταν υπεύθυνη για τον αγωγό, στο οποίο δίνεται προθεσμία μιας ημέρας για την απομάκρυνσή του με δικά του μέσα.
«Θα του δώσουμε συγκεκριμένη προθεσμία και η απομάκρυνση του αγωγού θα γίνει με δικά του μέσα χωρίς να προκληθεί αναστάτωση, παρουσία της υπηρεσίας μας και του Λιμεναρχείου» ανέφερε η κ. Ζουρμπάνου και συμπλήρωσε πως παρέμβαση θα γίνει και για την σφράγιση του φρεατίου που υπάρχει στα όρια του δημοτικού δρόμου.
«Η αποκατάσταση θα είναι πλήρης. Όπως είναι γνωστό στην περιοχή του Τσιλιβή δεν υπάρχει γραμμή αιγιαλού και έτσι σε απόσταση 100 μέτρων από το χειμέριο κύμα πρέπει να γίνει αποκατάσταση» δήλωσε ακόμη και συμπλήρωσε πως αν ο ιδιώτης αρνηθεί τελικά να παρέμβει, θα ακολουθήσει εισαγγελική παρέμβαση, ώστε η απομάκρυνση του αγωγού και το σφράγισμα του φρεατίου να γίνει από κάποιο δημόσιο φορέα.