Στο νησί μας θα βρεθεί τον Οκτώβριο μήνα η κινητή μονάδα μαστογράφου για να διενεργήσει εξετάσεις ελέγχου της υγείας του γυναικείου πληθυσμού.
Ο Δήμος Ζακύνθου αποδέχτηκε τη συνεργασία που του ζήτησε η Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία η οποία θα φέρει εδώ την κινητή μονάδα και ήδη γίνεται η σχετική προετοιμασία.
Μεταξύ άλλων θα οργανωθούν τα ραντεβού για τις ημέρες και ώρες που θα λειτουργεί η μονάδα και ο Δήμος θα παραδώσει τις λίστες με τα ονόματα και τα στοιχεία όσων εξεταστούν.
Ο μαστογραφικός έλεγχος που θα γίνει θα είναι με ευθύνη της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας και θα τηρηθεί το ιατρικό απόρρητο.
Για να γίνει ο μαστογραφικός έλεγχος θα πρέπει οι γυναίκες που θα προσέλθουν να μην έχουν κάνει μαστογραφία τους τελευταίους 12 μήνες, να έχουν ηλικία από 40 έως 70 ετών και να μην έχουν ιστορικό καρκίνου.
Η υπεύθυνη γιατρός του Δήμου κ. Ροδούλα Σπινθάκη έχει αναλάβει να οργανώσει και να συντονίσει την όλη προσπάθεια.
ΤΗΣ ΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΞΕΝΟΦΟΥ