Κλειστό επ’ αόριστον θα παραμείνει το Ναυάγιο τόσο στην ακτή όσο και στο πλάτωμα καθώς η κατολίσθηση που έγινε με αποτέλεσμα να έχουμε μόνο τραυματίες, προκάλεσε φόβο κι ανησυχία ότι μπορεί να επαναληφθεί. Η σχετική απόφαση για το κλείσιμο του χώρου από ξηράς και θαλάσσης ανακοινώθηκε από το Λιμεναρχείο και από την Αστυνομία ενώ υπάρχει κατεπείγουσα αναφορά του Αστυνομικού Τμήματος Αλυκών που ζητά τη λήψη μέτρων.
Από το πρωί της περασμένης Πέμπτης που έγινε η κατολίσθηση, έως σήμερα, τα σκάφη που κάνουν εκδρομές έχουν ακυρώσεις και το μόνο που γίνεται είναι περιήγηση από μακριά, δηλαδή δια θαλάσσης.
Αν και οι επαγγελματίες που δραστηριοποιούνται με τα σκάφη διαμαρτύρονται για το κλείσιμο του χώρου προβάλλοντας το οικονομικό θέμα, δεν έχουν αναλογιστεί τους κινδύνους που υπάρχουν για τη ζωή και την ασφάλεια των τουριστών και γι΄ αυτό επιμένουν για άρση της απόφασης.
Ωστόσο η κρισιμότητα της κατάστασης είναι τέτοια που άμεσα αναμένεται να συνεδριάσει το Συντονιστικό Όργανο Πολιτικής Προστασίας και να λάβει αποφάσεις. Ζητούμενο είναι ποιός και πότε θα πιστοποιήσει την ασφάλεια όσων προσεγγίζουν το Ναυάγιο, είτε από την ξηρά είτε από τη θάλασσα, για να ανακοινωθούν νέα μέτρα σε μια περιοχή που όλοι γνωρίζουν ότι πολύ δύσκολα αστυνομεύεται.
Στο σημείο της κατολίσθησης
Αναχώρησαν από τη Ζάκυνθο τα κλιμάκια της ΕΜΑΚ που ήλθαν την περασμένη εβδομάδα για να ερευνήσουν το χώρο που έγινε η κατολίσθηση στην αμμουδιά στο ναυάγιο. Συγκεκριμένα εδώ βρέθηκαν 18 άτομα από την ΕΜΑΚ της Πάτρας και της Αθήνας, καθώς και 2 εκπαιδευμένοι σκύλοι.
Συντονιστής της επιχείρησης ήταν ο υποστράτηγος της Πυροσβεστικής Δυτικής Ελλάδας, Πελοποννήσου και Ιονίων Νήσων Κωνσταντίνος Κυριακόπουλος.
Από την έρευνα που έγινε με τη βοήθεια των σκύλων και της θερμικής κάμερας, φάνηκε πως δεν υπήρχαν άτομα που να είχαν καταπλακωθεί από τα βράχια. Ο Διοικητής της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ζακύνθου Δ. Πατράκης δήλωσε στον –Ε- πως «δεν δηλώθηκε επίσημα κάποιος αγνοούμενος, ούτε βρέθηκε ένδειξη ότι υπάρχουν άτομα κάτω από το σημείο που έγινε η κατολίσθηση».
Την έρευνα συνέδραμαν ακόμα 7 βατραχάνθρωποι του Λιμενικού σώματος που έφτασαν στο ναυάγιο, άλλοι με ελικόπτερο και άλλοι οδικώς.
Το περασμένο Σαββάτο μαζί με τα κλιμάκια της ΕΜΑΚ αναχώρησαν από την ακτή του ναυαγίου και τα δύο μηχανήματα, δηλαδή ο φορτωτής και το ερπυστριοφόρο, τα οποία δεν χρησιμοποιήθηκαν για εκσκαφή για λόγους επικινδυνότητας. Σε αυτό συμφώνησε η ομάδα της ΕΜΑΚ καθώς κρίθηκε ότι η όποια παρέμβαση στα πρανή ελλοχεύει κινδύνους νέας κατολίσθησης. Τα δύο μηχανήματα παρέλαβε το πλοίο «ΒΑΣΟΣ Κ.» το οποίο λίγο πριν είχε εκτελέσει το δρομολόγιο από την Πεσσάδα της Κεφαλονιάς και στις 3 το μεσημέρι του Σαββάτου 15-9 τα άφησε το λιμάνι του Αγίου Νικολάου Βολιμών.
ΤΗΣ ΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΞΕΝΟΦΟΥ