Στην Εισαγγελέα το πόρισμα της αυτοψίας για τις εγκαταστάσεις της ενδιάμεσης λύσης
Συνολικά επτά παραβάσεις της περιβαλλοντικής νομοθεσίας και των εγκεκριμένων όρων λειτουργίας που προβλέπει η ΑΕΠΟ, αποτυπώνει στο πόρισμά του το Σώμα Επιθεωρητών Περιβάλλοντος Νοτίου Ελλάδας αναφορικά με τον τρόπο λειτουργίας της Μονάδας Μεταβατικής Περιόδου διαχείρισης Απορριμμάτων Ζακύνθου στο Λίβα.
Αυτό που πρέπει να τονιστεί, είναι πως οι δύο εκπρόσωποι του Τμήματος Επιθεώρησης Περιβάλλοντος, πραγματοποίησαν αυτοψία στις εγκαταστάσεις πριν από περίπου ένα χρόνο, δηλαδή το Φλεβάρη του 2019 στο πλαίσιο παραγγελίας προκαταρκτικής εξέτασης από την Εισαγγελέα Πρωτοδικών Ζακύνθου.
Το πόρισμα των Επιθεωρητών καταλήγει στην βεβαίωση συνολικά 7 παραβάσεων που επιγραμματικά αφορούν:
- την ελλιπή πυροπροστασία των εγκαταστάσεων.
- την απουσία χώρου για την πλύση των οχημάτων.
- την απουσία στεγάστρου στους υπαίθριους χώρους για την εκφόρτωση των απορριμμάτων και την εγκατάσταση του δεματοποιητή.
- την μη ύπαρξη ζυγιστηρίου.
- την απουσία επαρκών έργων για τη διαχείριση των όμβριων υδάτων.
- την πλημμελή συλλογή των υγρών αποβλήτων και στραγγιδίων.
- τη μη ασφαλτόστρωση του δρόμου πρόσβασης προς το Λίβα.
Ολοκληρώθηκε και το πόρισμα του Τμήματος Περιβάλλοντος
Σύμφωνα με πληροφορίες εδώ και λίγες ημέρες βρίσκεται στα χέρια του Φορέα Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων και το πόρισμα του Τμήματος Περιβάλλοντος και Υδροοικονομίας που αφορά τον έλεγχο που έγινε στις εγκαταστάσεις πριν από περίπου ένα μήνα.
ΤΗΣ ΜΑΡΙΛΕΝΑΣ ΠΑΠΑΔΑΤΟΥ
*Το αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο του ΕΡΜΗ