Στην πρόσφατη επίσκεψη του Γενικού Γραμματέα Πολιτικής Προστασίας κ. Αναστάσιου Μαυρόπουλου και του Αρχηγού του Πυροσβεστικού Σώματος Αντιστράτηγου Π.Σ. Βασίλειου Παπαγεωργίου στο νησί μας, τέθηκαν ζητήματα που αφορούν την λειτουργία της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας αλλά και την συνεργασία με όλους τους εμπλεκόμενους φορείς όπως είναι οι υπηρεσίες του Δήμου και της Περιφέρειας.
Μιλώντας στο ραδιόφωνο του -–Ε- ο Διοικητής της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Στ. Γεωργούσης ανέφερε χαρακτήρισε τιμητική την παρουσία τους στο νησί μας, ωστόσο υπογράμμισε πως υπάρχει πλήρης ετοιμότητα στην Υπηρεσία από την 1η Μάη οπότε και ξεκίνησε η αντιπυρική περίοδος.
Όπως δήλωσε χαρακτηριστικά είναι σημαντικό το γεγονός ότι για πρώτη φορά Αρχηγός του Πυροσβεστικού Σώματος επισκέφτεται το νησί μας.
Κάνοντας έναν πρώτο απολογισμό στον πρώτο μήνα της αντιπυρικής περιόδου, εξέφρασε την ικανοποίησή του, σημειώνοντας την ανάγκη να βρίσκονται όλοι σε επιφυλακή ώστε να υπάρχουν καλά αποτελέσματα και τους επόμενους μήνες που θα είναι και πιο δύσκολοι.
«Από πέρυσι είμαστε καλύτ
ερα και σε ότι αφορά το προσωπικό αλλά και τον εξοπλισμό» ανέφερε ο κ. Γεωργούσης συμπληρώνοντας ότι στην Υπηρεσία υπηρετούν 10 περισσότεροι πυροσβέστες σε σχέση με πέρυσι ενώ υπάρχουν και 4 νέα οχήματα που καλύπτουν τις ανάγκες της Πυρόσβεσης αλλά και της μεταφοράς του προσωπικού.
Αξίζει να αναφέρουμε πως από την 1η Ιουνίου ανέλαβαν καθήκοντα οι εποχιακοί πυροσβέστες που είναι συνολικά 18. Οι 14 θα απασχοληθούν στην Πυροσβεστική Υπηρεσία και οι υπόλοιποι 4 στο κλιμάκιο των Βολιμών.
Ο Διοικητής της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ζακύνθου Στ. Γεωργούσης σημείωσε πως η παρουσία του Γενικού Γραμματέα και του Αρχηγού ήταν σημαντική λαμβάνοντας υπόψη και τις επιχειρησιακές δυσκολίες που υπάρχουν στη Ζάκυνθο σε ότι αφορά την αντιμετώπιση της πυρκαγιάς. Οι μνήμες από το 2012 είναι νωπές, ενώ είναι γνωστό πως υπάρχουν ιδιαιτερότητες στον τρόπο και τον χρόνο που προκύπτουν τα περιστατικά, ενώ θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη ότι η Ζάκυνθος είναι νησί και πρέπει να στηριχθεί στις δικές τις δυνάμεις πριν έρθουν ενισχύσεις από την Ηπειρωτική Ελλάδα.
Σημειώνεται τέλος πως ένα από τα ζητήματα που τέθηκαν από την πλευρά της Υπηρεσίας προς τον Γ.Γ. και τον Αρχηγό, ήταν η νομιμοποίηση των συμβασιούχων 5ετίας οι οποίοι καλύπτουν σημαντικές ανάγκες της Υπηρεσίας.