Το Πανεπιστήμιο Αθηνών με ειδικούς ερευνητές πιάνει δουλειά στο Ναυάγιο για να εξετάσει την ευστάθεια των πετρωμάτων στην περιοχή που έγινε η κατολίσθηση. Σήμερα στο νησί μας θα βρίσκεται και ο Περιφερειάρχης Θεόδωρος Γαλιατσάτος ο οποίος θα επισκεφθεί το Ναυάγιο και θα έχει συνεργασία με τον καθηγητή Ευθύμιο Λέκκα που θα βρίσκεται εδώ για τον ίδιο λόγο.
Από την περασμένη Πέμπτη που σημειώθηκε η κατολίσθηση και τόνοι από πέτρα και χώμα βρέθηκαν στην αμμουδιά και στη θάλασσα τραυματίζοντας τουρίστες, έχει γίνει μεγάλη κινητοποίηση καθώς η δημοτικότητα του Ναυαγίου δεν αφήνει κάτι στη σκιά και όλοι εκδηλώνουν ενδιαφέρον για την επισκεψιμότητα του χώρου.
Οι τελευταίες πληροφορίες αναφέρουν πως επιστημονική ομάδα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με επικεφαλής τον καθηγητή Δυναμικής Τεκτονικής Εφαρμοσμένης Γεωλογίας κ’ Διαχείρισης Φυσικών Καταστροφών Ευθύμιο Λέκκα πρόκειται να πραγματοποιήσει αυτοψία στην περιοχή Ναυάγιο της Ζακύνθου και στο σημείο, όπου εκδηλώθηκε κατολίσθηση την Πέμπτη, 13 Σεπτεμβρίου.
Η αποστολή πραγματοποιείται στο πλαίσιο του ερευνητικού Προγράμματος ΕΣΠΑ από την Περιφέρεια Ιονίων Νήσων και του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και αφορά στη θωράκιση των περιοχών της Περιφέρειας από φυσικούς κινδύνους.
Η ερευνητική ομάδα την Τρίτη, 18 και Τετάρτη, 19 Σεπτεμβρίου (σήμερα και αύριο δηλαδή) θα πραγματοποιήσει εξειδικευμένες έρευνες με χρήση Μη Επανδρωμένων Αεροσκαφών (UAV) και οργάνων αποτύπωσης αναγλύφου υψηλής ευκρίνειας (LIDAR), με στόχο την ακριβή εκτίμηση της ευστάθειας των βραχωδών όγκων στα πρανή της περιοχής του Ναυαγίου.
Τα αποτελέσματα της έρευνας θα βοηθήσουν για να ληφθούν αποφάσεις σχετικά με τη δυνατότητα που θα έχουν οι τουρίστες να προσεγγίζουν το σημείο δια θαλάσσης ή δια ξηράς.
Ο Περιφερειάρχης
Μιλώντας στον –Ε- χθες ο Περιφερειάρχης Θεόδωρος Γαλιατσάτος έκανε γνωστό ότι αναμένει τα συμπεράσματα από το καινοτόμο επιχειρησιακό πρόγραμμα «ΛΑΕΡΤΗΣ» το οποίο υλοποιεί το τελευταίο χρονικό διάστημα η Περιφέρεια Ιονίων νήσων και αφορά τη διαχείριση φυσικών κινδύνων.
Στο πρόγραμμα συμμετέχουν η Περιφέρεια Ιονίων νήσων, το Πανεπιστήμιο Αθηνών, το ΤΕΙ Ιονίων νήσων, το Ιόνιο Πανεπιστήμιο και το Τεχνικό Επιμελητήριο.
«Τα πρώτα αποτελέσματα θα τα έχουμε στη διάθεσή μας στις αρχές του 2019. Η Περιφέρεια ζήτησε τη συνεργασία των φορέων για την υλοποίηση του εν λόγω προγράμματος επειδή αντιλαμβάνεται την ανάγκη για τεκμηρίωση των στοιχείων που αφορούν αυτούς τους κινδύνους. Ευελπιστούμε πως θα έχουμε σύντομα τα συμπεράσματα και ακολούθως θα ληφθούν μέτρα» δήλωσε ο κ. Γαλιατσάτος στον –Ε-.
Το σύστημα για τη διαχείριση των φυσικών κινδύνων στην ΠΙΝ περιλαμβάνει «την εκτίμηση και αξιολόγηση φυσικών κινδύνων σε επίπεδο περιφέρειας μέσα από την ανάλυση μιας σειράς δεδομένων με σύγχρονες καινοτόμες μεθοδολογίες συμπεριλαμβανομένου γεωπεριβαλλοντικών, γεωλογικών, εδαφολογικών, υδρομετεωρολογικών παραμέτρων, δορυφορικών εικόνων μοντελοποίηση του κλιματικού σήματος και ανάλυση των χαρακτηριστικών των καταιγίδων. Με βάση την ανάλυση των ανωτέρω παραμέτρων η προτεινόμενη πράξη εκπονεί εκτίμηση του κινδύνου πυρκαγιών, του κινδύνου πλημμυρών, του κινδύνου διάβρωσης στη χέρσο και στις ακτές, του κινδύνου από ακραία καιρικά φαινόμενα και την κλιματική αλλαγή και του κινδύνου κατολισθήσεων στη χέρσο και στις ακτές και τον κίνδυνο καταπτώσεων. Ακολούθως, η πράξη θα αναλύσει την τρωτότητα για όλους τους ανωτέρω κινδύνους αναπτύσσοντας λεπτομερείς χάρτες με διαβάθμιση κινδύνου και επικινδυνότητας για όλη την περιοχή μελέτης με ιεράρχηση ανάλογα με το βαθμό κινδύνου/επικινδυνότητας».
Το ύψος του προγράμματος είναι 2.807.000 ευρώ.
ΤΗΣ ΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΞΕΝΟΦΟΥ