Στις εκκρεμότητες που παραμένουν με τα Σχέδια Πόλης, επανήλθε ο Πρόεδρος της Νομαρχιακής Επιτροπής του ΤΕΕ Δημήτρης Λιβάνης, τονίζοντας πως παραπάνω από δύο χρόνια μετά την ανάληψη καθηκόντων από τη νέα δημοτική αρχή και τις εξαγγελίες που έγιναν δεν έχει σημειωθεί καμία ουσιαστική πρόοδος.
Ο ίδιος ανέφερε πως τα Σχέδια προχωρούν με ρυθμούς… «χελώνας» ενώ υποστήριξε πως υπάρχουν ερωτηματικά για το αν ο Δήμος έχει την αρμοδιότητα για να συγκεντρώνει ενστάσεις από πολίτες για το Σχέδιο Πόλης του Πλάνου.
Ο κ. Λιβάνης, σχολίασε ακόμη πως δεν μπορούμε να μιλάμε για πρόοδο την στιγμή που δεν έχει λυθεί ούτε η βασική προϋπόθεση για να προχωρήσουν τα Σχέδια και αυτή δεν είναι άλλη από την υπογραφή σύμβασης μεταξύ της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων ως «διαδόχου» της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης και του Δήμου Ζακυνθίων.
«Τόσο στα Ντουρέικα όσο και στον Πλάνο, το τοπίο παραμένει θολό! Προς το παρόν, κύριος των έργων είναι η διάδοχος της ΝΑΖ, που είναι η Περιφέρεια Ιονίων Νήσων! Ακόμη δεν ξέρουμε αν έχει υπογραφεί η προγραμματική σύμβαση και δεν ξέρουμε τις αρμοδιότητες που θα μεταβιβαστούν στο Δήμο για την ολοκλήρωση των μελετών. Τόσο η κύρωση της απόφασης όσο και η κρίση των ενστάσεων όμως, προβλέπεται να γίνουν από τον Περιφερειάρχη που είναι ο διάδοχος του Νομάρχη στη Διοίκηση» σχολίασε ο κ. Λιβάνης, τονίζοντας πως ειδικά στα Ντουρέικα, ο κύριος του έργου θα πρέπει να εξετάσει και το θέμα της αμοιβής του μελετητή με βάση τα στοιχεία και τους συγκριτικούς πίνακες που θα παρουσιαστούν.
Θυμίζουμε πως σύμφωνα με πληροφορίες που πρόσφατα είχαν δοθεί στη δημοσιότητα μέσα από την εφημερίδα μας, από τον μελετητή των Ντουρέικων φαίνεται να τίθεται και πάλι θέμα πληρωμής.
«Η διαδικασία με τα Σχέδια Πόλης, δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα χιλιοστό! Τι ακριβώς έχει λυθεί; Όλοι έχουν καλή διάθεση και το Τεχνικό Επιμελητήριο είναι σε θέση να βοηθήσει, αλλά πρέπει να ληφθούν αποφάσεις. Δεν μπορεί ο Δήμος να λέει πως ασχολείται δυο χρόνια με τον Πλάνο και τα Ντουρέικα, από την στιγμή που δεν έχει γίνει το πρώτο βήμα που είναι η υπογραφή της προγραμματικής σύμβασης με την Περιφέρεια» σημείωσε ακόμη ο Πρόεδρος της Νομαρχιακής Επιτροπής του ΤΕΕ σχετικά με τις εξαγγελίες που είχαν γίνει από εκπροσώπους της δημοτικής αρχής.
Αναφερόμενος, τέλος, ειδικά στο Σχέδιο Πόλης του Πλάνου και τη διαδικασία που ξεκίνησε ο Δήμος για την συγκέντρωση δηλώσεων ιδιοκτησίας και ενστάσεων, ο Πρόεδρος της Νομαρχιακής Επιτροπής του ΤΕΕ, δήλωσε: «Άκουσα πως υπάρχει μια επιτροπή στην Πολεοδομία για να εξετάσει τις ενστάσεις! Πλέον το Σχέδιο Πόλης Πλάνου δεν έχει μελετητή και υπάρχει μια πράξη που δεν έχει κυρωθεί ακόμη! Η Πολεοδομία θα αναλάβει την μελέτη; Έβαλαν τον κόσμο σε μια διαδικασία να συγκεντρώνει ενστάσεις και δηλώσεις ιδιοκτησίας. Οι δηλώσεις ιδιοκτησίας, γίνονται ούτως η άλλως σε περίπτωση που αλλάζει το ιδιοκτησιακό καθεστώς, ώστε η Πολεοδομία να γνωρίζει τις αλλαγές! Ο Δήμος δεν έχει καμία αρμοδιότητα για να προχωρήσει πριν κάνει προγραμματική σύμβαση και γι’ αυτή τη μελέτη με την Περιφέρεια».