Συνελήφθη τη Δευτέρα 6 Ιουλίου το βράδυ στη Ζάκυνθο από αστυνομικούς του Αστυνομικού Τμήματος Λαγανά, 25χρονος αλλοδαπός υπήκοος Αλβανίας και σε βά-ρος του σχηματίστηκε δικογραφία, για κλοπή.
Αναλυτικότερα, ο 25χρονος όπως προέκυψε από τη συνδυαστική αξιολόγηση των στοιχείων που συγκεντρώθηκαν από το Αστυνομικό Τμήμα Λαγανά, ταυτοποιήθηκε ως ο δράστης δύο υποθέσεων κλοπών σε εστιατόρια στο Καλαμάκι, το Σαββάτο και την Κυριακή (04/05.07.2015), κατά τις οποίες αφαιρέθηκε συνολικά το χρηματικό ποσό των (440) ευρώ.
Από την εξέλιξη της αστυνομικής έρευνας διαπιστώθηκε ότι ο 25χρονος βρι-σκόταν σε τακτική άδεια από το Κατάστημα Κράτησης Λάρισας, το χρονικό διάστημα από 01.07 έως 08.07.2015, στο οποίο εκτίει ποινή κάθειρξης (13) ετών για ληστεία.
Ο 25χρονος οδηγήθηκε στον κ. Εισαγγελέα Πρωτοδικών Ζακύνθου.