Με νέο εξοπλισμό ενισχύεται η Πυροσβεστική Υπηρεσία Ζακύνθου μετά από αρκετά χρόνια και μπορεί να μεσολάβησε ένα από τα πιο ήσυχα Καλοκαίρια της τελευταίας δεκαετίας από άποψη δασικών πυρκαγιών, αυτό ωστόσο δε σημαίνει πως η υπηρεσία δεν πρέπει να βρίσκεται συνεχώς σε επιφυλακή.
Πιο συγκεκριμένα, από την Υπηρεσία παραλήφθηκε ένα Μικρό ευέλικτο πυροσβεστικό όχημα 4Χ4 με δεξαμενή νερού 500λιτ, το οποίο μπορεί να παρέμβει άμεσα σε περίπτωση κάποιου συμβάντος.
Σημειώνεται πως, η Υπηρεσία επίσης παρέλαβε δύο νέα οχήματα μεταφοράς προσωπικού, ενώ πολύ σύντομα θα φτάσουν στη Ζάκυνθο δύο νέου τύπου πυροσβεστικά οχήματα 2,5 τόνων νερού.
Ο Προϊστάμενος Κίνησης της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας παρακολούθησε πρόσφατα εκπαίδευση στην Αθήνα σε αυτά τα καινούριου τύπου πυροσβεστικά οχήματα, με σκοπό να γίνει στη συνέχεια και η εκπαίδευση του προσωπικού.
Σημειώνεται δε πως πρόσφατα το προσωπικό ενισχύθηκε με 5 νέους πυροσβέστες, οι οποίοι πρόσφατα αποφοίτησαν από την Σχολή Πυροσβεστών.
Μαριλένα Παπαδάτου
Αφήστε ένα σχόλιο
Αφήστε ένα σχόλιο